Kandidáti do Senátu na Plzeňsku slibují pomoc obcím proti úložišti
Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti z 27. září 2018
Naprostá většina kandidátek a kandidátů v senátních volbách ve volebním obvodě č.8 – Rokycany, pod který spadá i jižní část lokality vytipované pro hlubinné úložiště vysoce radioaktivních odpadů Čertovka, je přesvědčena, že o takto zásadní stavbě by měli rozhodovat především obyvatelé těchto obcí. Zároveň všichni, kteří odpověděli na položené otázky Platformy proti hlubinnému úložišti, slíbili, že budou aktivně prosazovat takovou změnu zákonů, jež dotčeným obcím zajistí možnost stavbu odmítnout. Většině z nich se pak nelíbí, že by úložiště mohlo být vybudováno na severu Plzeňského kraje.
Všichni kandidáti a kandidátky do Senátu ve volebním obvodě č. 8 obdrželi v dostatečném předstihu tyto konkrétní otázky:
Jaký je Váš názor na možnost vybudovat hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva a dalších vysoceaktivních odpadů na severu Plzeňského kraje?
Souhlasíte s tezí, že o zásadních stavbách měnících na řadu generací život obcí by měli mít právo spolurozhodovat především jejich občané?
Budete v případné roli senátorky aktivně prosazovat takovou změnu zákonů, které dotčeným obcím zajistí možnost stavbu odmítnout?
Odpovědi Lucie Groene (ANO), Zdeňka Hesse (Piráti), Zdeňka Chýnovského (KSČM), Pavla Karpíška (ODS), Davida Redla (SPD) a Martina Uhlíře (TOP09+LES) jsou přílohou tiskové zprávy. Odpovědi se nepodařilo získat od Michala Drabíka (Moravská a Slezská Pirátská strana) a současná senátorka Milada Emmerová (ČSSD) odmítla na konkrétní položené otázky odpovědět.
Právní analýzy ukázaly, že obce ani veřejnost nemají v případě tak výjimečného projektu hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů, který prakticky natrvalo a výrazně zasáhne do života obyvatel žijících ve vybraném regionu, dostatečné možnosti, jak vůči státu obhajovat zájmy svých občanů. Změna ve prospěch samospráv je proto nezbytná. Jde o princip běžně používaný v mnoha demokraticky vyspělých zemích a rozhodně pak v těch, kde již pokročili v povolování úložiště.
I přes požadavek atomového zákona [1], veškeré sliby starostům a vládou daný termín [2] Ministerstvo průmyslu a obchodu speciální zákon, který zajistí rovnoprávnější postavení obcí vůči státu při rozhodování o nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem, nepřipravilo.
Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Starostové získávají ve většině kandidátů do Senátu na severním Plzeňsku podporu ve snaze o posílení zákonných práv dotčených obcí a jejich občanů. Jsme rádi, že vnímají obavy z vybudování hlubinného úložiště proti vůli lidí, pod jejichž domovy by jaderný odpad měl skončit.“.
Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 45 členů - 31 dotčených měst a obcí a 14 spolků a zastupuje tak významnou část obyvatel lokalit vybraných pro hledání konečného úložiště. Jejím cílem je prosadit takový způsob hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy.
Další informace může poskytnout:
Ing. Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti
tel.: 725 972 632, e-mail: pnohava@gmail.com
Průzkum postojů kandidátek a kandidátů v senátních volbách ve volebním obvodu č. 8 Rokycany.
Poznámky:
[1] Nový atomový zákon č. 263/2016 Sb., par. 108 odst. (4): „Postup při stanovení průzkumného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při stanovení chráněného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při povolování provozování úložiště radioaktivního odpadu a postup, jak zajistit respektování zájmů obcí, kterým náleží příspěvek z jaderného účtu dle § 117 odst. 1, a jejich občanů v těchto procesech, stanoví zvláštní zákon.“.
[2] Vláda usnesením č. 27 ze 16. ledna 2017 uložila ministrovi průmyslu a obchodu: „Zpracovat a předložit vládě do 30. června 2018 nový věcný záměr zákona o zapojení obcí do procesu výběru lokality hlubinného úložiště pro vysoce radioaktivní odpady a vyhořelé jaderné palivo.“