aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 24-12-12 12:24:57 24 cs Čeština den-proti-ulozisti-2023-z-medii-janoch Den proti úložišti 2023 - z médií - Janoch html 3 platformaprotiulozisti.cz den-proti-ulozisti-2023-z-medii-janoch Den proti úložišti 2023 - z médií - Janoch 18.04.2023 09:17:45

Den proti úložišti 2023 - z médií - Janoch


Jaderné úložiště u Temelína? Lidem tam stačí reaktory a Mydlovary

Vyšlo: 16.4.2023

Zdroj: Jihočeský deník

Autor: Zuzana Gabajová

S chladícími věžemi jaderné elektrárny na dohled se v sobotu u tvrze Býšov na Budějovicku sešli obyvatelé obcí a osad v katastrech Temelína, Dříteně, Purkarce a Olešníku a také další Jihočeši, aby řekli jednoznačné ne zbudování trvalého úložiště jaderného odpadu na lokalitě Janoch. Kromě organizátorů z iniciativy Stop Janoch na setkání promluvili i někteří zastupitelé Temelína, jako jediný ze starostů obcí, kterých by se obří stavba úložiště dotkla, dorazil temelínský starosta Josef Váca.

Na Dni proti jadernému úložišti promluvil Edvard Sequens, sekretář Platformy proti hlubinnému úložišti. „Ministerstvo průmyslu a obchodu řeklo, že tady nejspíš bude největší vstřícnost vůči úložišti. Podle nás je to ale dáno hlavně tím, že ačkoli o něm zdejší starostové vědí už od roku 2016, neví o něm lidi.“

„Zní to možná neuvěřitelně, ale já se o tom dozvěděl až po letošních Velikonocích od lidí. Velmi mě to zaskočilo, protože naposled jsme před pár lety podepisovali petici proti původní lokalitě, která byla o něco dál, a já žil v domnění, že tím to celé skončilo. Nikdo nás o tom, že se lokalita přesunula a jednání neskočila, ale právě naopak, oficiálně neinformoval,“ přiznal zastupitel Temelína Pavel Hečko.

„Má se tady stavět jako první v republice modulární reaktor, rozšířila se rozvodna Kočín, ani nemluvím o MAPE Mydlovary (součástí areálu je 286 ha uranových odkališť, jedna z nejzávažnějších ekologických zátěží v celém Česku, pozn. red.). Má nám tu navíc vyrůst devět hektarů solárních panelů, o čemž jsme taky netušili, dostalo se to k nám náhodou… Já jako zastupitelka Temelína říkám, že lidi mají minimálně právo o tom vědět, aby měli možnost se svobodně rozhodnout, jestli ano, nebo ne. Jde hlavně o budoucí generace. Mlží se tady a my informace dostali zvenčí půl roku po volbách,“ vysvětlila na shromáždění Hana Hájková.

Edvard Sequens obyvatele obcí z okolí Janocha také seznámil s plány na stavbu úložiště a s jeho možnými dopady na okolní krajinu i obyvatele v blízké i daleké budoucnosti. Průzkum by probíhal na území o velikosti téměř 23 kilometrů čtverečních. „Geologické práce budou probíhat v dalších třech až čtyřech letech a poté se rozhodne o finální lokalitě. V provozu má být úložiště už v roce 2050, obce se teď mohou odvolat, termín na vyjádření je už za měsíc, kolem 20. května. Další úložiště jsou dvě na Vysočině, na Jihlavsku a na Třebíčsku, a jedna lokalita je na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje, na Horažďovicku, na lokalité nazvané Březový potok. Jinde už mají právníky, uzavírají plné moci na zastoupení a budou se samozřejmě bránit.“

Současná varianta byla vybrána v roce 2018. „Nadzemní areál úložiště by měl mít něco přes 20 hektarů, to podstatné se ale bude odehrávat pod zemí, tam to má mít až 4,4 km čtvereční, zatím není vybrána konkrétní varianta.“ Edvard Sequens dále přiblížil, že pokud se povolí průzkumné geologické práce, jejich konkrétní podoba už bude povolána bez účasti obcí a že vláda by měla rozhodnout o finální lokalitě v roce 2028. Po roce 2030 by měla začít stavba podzemní laboratoře, dalších dvacet let bude probíhat průzkum v podzemí a úložiště by mělo přijmout první odpad v roce 2050. V provozu má být dalších sto let.

Obce už teď od státu dostávají peníze
• Ministerstvo průmyslu a obchodu na svém webu zveřejnilo Bilanci zákonných příspěvků samosprávám dotčených přípravou hlubinného úložiště a provozovaných úložišť radioaktivního odpadu a výhled.
• Za období let 2015 až 2023 bylo lokalitě Janoch celkově proplaceno 4,0 mil. Kč. 4 obce v lokalitě Janoch ve stávající etapě obdrží příspěvky za stanovené průzkumné území dohromady ve výši 11,5 mil. Kč ročně po celou dobu trvání platnosti stanoveného průzkumného území. Poplatky obcím se v závislosti na rozloze zájmového katastru pohybují od 1 524 010 Kč do 4 410 945 Kč.
• Příspěvky za stanovení průzkumného území a chráněného území pro zvláštní zásah do zemské kůry mají obcím kompenzovat dopady plynoucí z jejich geografické blízkosti k jadernému zařízení, sloužícímu pro ukládání radioaktivních odpadů; dále rizika plynoucí z umístění úložiště radioaktivních odpadů obci, na jejímž území se stavba nachází; a rovněž dopady správních rozhodnutí na obce, které je potenciálně poškozují, přestože jen nepřímo (např. dopadem na ceny nemovitostí, možné investiční záměry obce apod.), a to často po relativně dlouhou dobu i bez konkrétních prací na úložišti radioaktivního odpadu. (Zdroj. mpo.cz)

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

 

Proti stavbě hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva dnes protestovali lidé na čtyřech místech Česka

15.04.2023      ČRo Radiožurnál  Pořad: 18:00 Hlavní zpravy

Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka
Proti stavbě hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva dnes protestovali lidé na čtyřech místech Česka. Možné lokality vytipovala Správa úložišť radioaktivního odpadu. Lidé se ale obávají zvýšené ekologické zátěže i nadměrného provozu. Protestní pochod uspořádali například u tvrze Býšov nedaleko Temelína na Českobudějovicku.

Kateřina VERNEROVÁ, účastnice protestu
Nás by to prakticky zničilo. My jsme se stěhovali cíleně na samotu, podle územního plánu tady kolem nás nikdy se nemělo nic stavět.

Matěj VODIČKA, redaktor
Popisuje jedna z účastnic protestů Kateřina Vernerová. Úložiště v lokalitě Janov by vzniklo přímo kolem jejího domu. Vláda by budoucí místo pro hlubinný komplex měla definitivně určit v roce 2028. Vysvětluje sekretář Platformy proti hlubinnému úložišti Eduard Sequens.

Eduard SEQUENS, sekretář Platformy proti hlubinnému úložišti
Právě teď v tomhle okamžiku probíhá správní řízení o povolení průzkumných území pro zvláštní zásahy do zemské kúry.

Matěj VODIČKA, redaktor
Správa úložišť radioaktivního odpadu se k protestům odmítla jakkoliv vyjadřovat. Z lokality Janoch na Českobudějovicku Matěj Vodička, Radiožurnál.


Odpolední Radiožurnál
15.04.2023      ČRo Radiožurnál

Na čtyřech místech Česka dnes lidé protestují proti chystané výstavbě úložiště radioaktivního odpadu. Odpůrci se sešli třeba u tvrze býšov nedaleko bo Temelína na Českobudějovicku. Je tam taky i náš reportér, tak se za chvilku s ním můžeme spojit.Posloucháte vysílání víkendového Radiožurnálu, zdravíme vás, ať jste, kde jste. No. Procházka přírodou i s kvízem pro děti. Tak třeba takovou formu protestu proti případnému úložišti jaderného odpadu dnes zvolili lidi u tvrze býšov nedaleko Temelína na Českobudějovicku a připojili se tak k celorepublikové akci den proti úložišti. Vadí jim, že tamní lokalita Janoch je mezi čtyřmi místy zvažovanými pro ukládání vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Je tam i náš reportér Matěj Vodička, který teď už je i s námi ve vysílání víkendového Radiožurnálu. Tak dobrý den.

MLUVČÍ
Dobré sobotní odpoledne. Ten protestní pochod právě teď vychází od tvrze. Býšov. Sešli se tu asi tři desítky lidí, ti všichni mají teď možnost, si obrazně řečeno, vybrat ze dvou tras, jedna je těžší a další ta druhá a kratší a jednodušší pro rodiny s dětmi. Jak mi potvrdila organizátorka akce Jana Horáková, hlavním cílem je upozornit na to, že lidé zde žijící v okolních obcích tady úložiště rad radioaktivního odpadu nechtějí život, jim už tak stěžují. Bývalá odkaliště uranové Rudy May, která jsou tady, obrazně řečeno, za kopcem nedaleko a která odborníci označují za jednu z největších ekologických zátěží vůbec v celé České republice. Účastníci akce mají jinak také samozřejmě transparenty a pořadatelé jim rozdávají různé informační letáky.

Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
Si, jak vůbec je velká ta rozloha té zvažované lokality. Janoch.

MLUVČÍ
Ano. Tato lokalita se rozkládá přibližně na 27,5 kilometrech čtverečních a spadá do katastrů obcí Temelín, Dříteň, Olešník a Hluboká nad Vltavou. Mimochodem nikdo ze starostů těchto obcí a města se do dnešního protestu nezapojil. Území doporučil poradní sbor expertů správy úložišť jaderného odpadu. Mezi dalšími navrhovanými místy pro budoucí ukládání jaderného odpadu jsou horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a také březový potok na Klatovsku. I tam se dnes konají protestní akce. Správa úložišť jaderného odpadu uvedla, že se podnik k protestním akcím nebude vyjadřovat. Dodala, že lidé mají jinak na protesty právo. A o tom finálním místě pro budoucí ukládání radioaktivního odpadu by vláda měla rozhodnout do pěti let.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

Iniciativa Stop Janoch pořádala u Temelína Den proti úložišti. Má podporu Strany zelených

Jižní Čechy TEĎ
16.4.2023 22:37

TEMELÍN – V sobotu 15. dubna se uspořádala občanská iniciativa Stop Janoch akci Den proti úložišti jako vyjádření nesouhlasu s umístěním úložiště vysoceradioaktivních odpadů v lokalitě Janoch u Temelína. Jde o jedno ze čtyř míst, které zůstalo v užším výběru při hledání prostoru pro hlubinné úložiště jaderného odpadu. Dalšími lokalitami jsou Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Klatovsku. Ve zmíněných lokalitách se mají uskutečnit výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finální a záložní lokality, které by měly být potvrzeny do roku 2030.

Původně bylo vytipováno devět lokalit, pět jich zúžením výběru z hledáčku ministerstva průmyslu a obchodu vypadlo. Například i lokalita Magdaléna u Jistebnice a Čihadlo na Jindřichohradecku jsou tímto ze hry.

Dne proti úložišti v lokalitě u Jaderné elektrárny Temelín se v sobotu zúčastnili také zástupci jihočeské Strany zelených, která vydala k této protestní akci tiskovou zprávu. V ní spolupředsedkyně jihočeských Zelených Dana Kuchtová uvádí: „Je důležité, že i v lokalitě u Jaderné elektrárny Temelín jsou aktivní lidé, kteří odmítají jen přihlížet, jak u Týna nad Vltavou vzniká další obrovská stavební a radioaktivní zátěž krajiny – úložiště vyhořelého jaderného paliva. Pozitivním signálem byla účast starosty obce Temelín a tří zastupitelů Temelína na této akci. Ve svých vyjádřeních prezentovali jasný názor proti umístění úložiště do této lokality, což velmi oceňuji."

Akce Den proti úložišti probíhala současně ve všech čtyřech lokalitách, které Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako vhodné pro hledání hlubinného úložiště – v Březovém potoce na Klatovsku, v Hrádku na Jihlavsku, v Horce na Třebíčsku a v Janochu u Temelína. Impulsem pro tuto akci byla žádost Správy úložišť radioaktivních odpadů o povolení průzkumných geologických vrtů. „Obce a občané z vybraných lokalit cítí, že je stát podvedl, protože nemají žádnou možnost průzkumné vrty odmítnout, mohou se k nim pouze vyjádřit, ale jejich připomínky nemusí být akceptovány," uvádí se v tiskové zprávě.

„Zelení odmítají takový postup státu, který nedává místním samosprávám možnost rozhodnout o tom, co bude umístěno v jejich obci. Obce mají být rovnocennými partnery pro SÚRAO a ministerstva. Není možné změnit zásadně krajinu a život v oblasti a čekat, že obce budou pouze přihlížet a souhlasit," říká Stanislav Černý, spolupředseda jihočeských Zelených.

Autor: Libuše Kolářová

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

 

Na protestní pochod proti zvažovanému úložišti jaderného dopadu se vydali lidé u Temelína

17. duben 2023 07:34 ČRO České Budějovice
Zprávy z jižních Čech

Na protestní akci proti zvažovanému úložišti jaderného dopadu u Temelína byl Matěj Vodička
2:30

Na protest proti zvažovanému úložišti radioaktivního odpadu se nedaleko Jaderné elektrárny Temelín sešly asi tři desítky lidí. Lokalita Janoch na severním Českobudějovicku je jedním ze čtyř míst, o kterých pro tento účel stát uvažuje. Zabírá plochu přes 25kilometrů čtverečních.

Odpůrci se přidali k celorepublikovému Dni proti úložišti, protestní akci pojali jako pochod v přírodě. „Inspirovali jsmese akcemi v ostatních lokalitách, které mají také pochod. Vytvořili jsme doprovodný program, děti dostanou pracovní list a na procházce mohou plnit drobné úkoly,“ popsala organizátorka Jana Horáková.

Ta žije v nedalekém Purkarci. „Mně nejvíce vadí zničení té krajiny, ale i představa, že bych měla bydlet v místě, kde se bude budovat úložiště. Lidé, kteří se odstěhují na vesnici, si představují, že budou žít v klidu,“ řekla.
Protest proti zvažovanému úložišti jaderného dopadu u elektrárny Temelín Protestní setkání u Temelína|foto:Matěj Vodička, Český rozhlas

Stavba by měla velký vliv na rodinu Kateřiny Vernerové.„Vadí mi, že to má být přímo vedle nás. Povrchový areál se má nacházet 350 metrů od našeho domu, skladiště rubaniny 300 metrů na jinou stranu. Nás by to prakticky zničilo. My jsme se odstěhovali cíleně na samotu, podle územního plánu se kolem nás nikdy nic stavět nemělo,“ vysvětlila.

Mezi dalšími navrhovanými místy pro budoucí ukládání jaderného odpadu jsou Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a také Březový potok na Klatovsku. Dotčené obce teď můžou připomínkovat řízení o povolení průzkumných geologických prací.

Obec Temelín, která do lokality Janoch zasahuje, toho využije. „V současné době připravujeme odpověď ministerstvu průmyslu k začátku geologického průzkumu v lokalitě Janoch,“ potvrdil starosta Josef Váca.

Správa úložišť radioaktivního odpadu odmítla protesty jakkoliv komentovat. Finální lokalitu by vláda podle současných plánů měla definitivně určit v roce 2028.
autor: Matěj Vodička

Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 19.04.2023 20:47:08 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens 1012494-300-285.jpg 300 285 /include/mime_icons/jpeg.gif Velký do obsahu _files
sitemap Mapa webu /cs/system/sitemap/ 0 system system /cs/system/ test 0 test article 1 root_content /cs/ cile-platformy Cíle platformy /cs/cile-platformy/ 0 0 clenove-platformy Členové platformy /cs/clenove-platformy/ 0 0 aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 0 0 kontakty Kontakty /cs/kontakty/ 0 0 press Press /cs/press/ 0 0 system system /cs/system/ 0 0 sitemap Mapa webu /cs/system/sitemap/ 1 0 slider Slider /cs/system/slider/ 1 0 stranka-nenalezena Stránka nenalezena /cs/system/stranka-nenalezena/ 1 0 titulka-2-bannery-novinky-automaticky Titulka 3 bannery /cs/system/titulka-2-bannery-novinky-automaticky/ 1 0 4 6 aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 0 obce-ohrozene-ulozistem-pisi-ministrovi-vlckovi-chceme-zmenu 0 Obce ohrožené úložištěm píší ministrovi Vlčkovi: Chceme změnu
Tisková zpráva: Platforma proti hlubinnému úložišti napsala otevřený dopis novému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi.
article 25.10.2024 11:18:22 25.10.2024 11:27:25 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
povoleni-pruzkumnych-uzemi-neznamena-zelenou-pro-geologicke-prace-zpozdeni-roste-dotcene-obce-jsou-odhodlany-se-branit 0 Povolení průzkumných území neznamená zelenou pro geologické práce
Tisková zpráva. Povolení průzkumných území pro geologické práce pro vyhledávání úložiště na lokalitách Březový potok v Pošumaví, Janoch u Temelína na Českobudějovicku a Horka na Třebíčsku Ministerstvem životního prostředí neznamená, že Správa úložišť radioaktivních odpadů může zahájit zpožděné geologické práce.
article 18.10.2024 11:34:13 18.10.2024 17:41:02 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
clenem-platformy-se-stala-obec-temelin 0 Členem Platformy se stala obec Temelín
Novým členem Platformy proti hlubinnému úložišti se stala obec Temelín z lokality Janoch. Platforma má nyní 57 členů, z toho 39 obcí a měst, ostatní jsou spolky.
article 30.08.2024 12:23:51 30.08.2024 12:28:04 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ temelin-znak.jpg 163 200
den-proti-ulozisti-2024-sobota-20-dubna 0 Den proti úložišti 2024 - sobota 20. dubna - Program protestu v lokalitách
I letošní rok si obce z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů v sobotu 20. dubna 2024 připomenou své oprávněné zájmy na společném Dnu proti úložišti. Jedná se již o 8. ročník.
article 09.04.2024 00:00 16.04.2024 10:03:45 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ dpu-banner-2024.jpg 500 170
obce-a-spolky-se-nevzdavaji-20-dubna-2024-den-proti-ulozisti-na-vybranych-lokalitach 0 20. dubna 2024: Den proti úložišti na vybraných lokalitách - souhrnná zpráva
Tisková zpráva. Sobotu 20. dubna 2024 si obce a spolky ohrožené projektem konečného hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů zvolily jako datum osmého ročníku společného protestu pod názvem Den proti úložišti. Ten má připomenout nesplněné sliby politiků o posílení práv dotčených obcí při rozhodování o úložišti, rizika spojená s nesmyslným urychlením programu hledání úložiště a také zapomenuté prohlášení vlády, že bude posuzovat i jiná řešení, než je rychlé zavezení problémových odpadů pod zem. S tímto stavem se pořádající rozhodně nehodlají smířit a proto také již více než rok vzdorují snaze Správy úložišť radioaktivních odpadů o povolení geologických průzkumných prací.
article 04.04.2024 11:44:07 05.04.2024 08:19:37 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ sud-skrtnuty.jpg 250 223
vice-reaktoru-vetsi-hlubinne-uloziste-zohledni-to-poslanci-pri-hlasovani-o-zakonu-o-ulozisti 0 Více reaktorů = větší hlubinné úložiště! Zohlední to poslanci při hlasování o zákonu o úložišti?
Vláda svým rozhodnutím závazně poptat po firmách EDF a KHNP až čtyři nové velké jaderné reaktory mění také parametry projektu budoucího hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva [1]. Budou-li čtyři, k nim dalších deset středních či malých modulárních, které ohlašuje ČEZ a ještě dojde k prodlužování provozu stávajících jaderných elektráren, výrazně narostou požadavky na množství vysocearadioaktivních odpadů, které by měly skončit v úložišti pod našimi obcemi.
article 06.02.2024 09:20:36 06.02.2024 09:22:37 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2-2.jpeg 300 100
predseda-nejvyssiho-spravniho-soudu-a-nezavislost-rozhodovani-o-ulozisti 0 Předseda Nejvyššího správního soudu a nezávislost rozhodování o úložišti?
Názor soudce Karla Šimky, že místní komunity se musí obětovat ve veřejném zájmu stavbě trvalého úložiště, se stal v posledních letech jedním z nejvíce citovaných kontroverzních argumentů, proč není možné posílit nedostatečná práva obcí při rozhodování o umístění hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů. Během projednávání zákona o úložišti v obou komorách Parlamentu zazníval i z úst ministra průmyslu Jozefa Síkely. Představitelé Ministerstva průmyslu a obchodu, Správy úložišť radioaktivních odpadů a dalších institucí jej začali používat ihned poté, co byl zveřejněn v odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu ve sporu o stanovení průzkumného území pro vyhledávání hlubinného úložiště v lokalitě Hrádek v roce 2020.
article 26.01.2024 12:14:16 27.01.2024 12:18:07 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
jak-dopadne-zakon-o-ulozisti-rozhodnou-poslanci 0 Jak dopadne zákon o úložišti? Rozhodnou poslanci
Tisková zpráva. Poslanecká sněmovna bude na schůzi, která pokračuje dnes odpoledne, rozhodovat o finální podobě zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm [1]. Platforma proti hlubinnému úložišti sdružující 55 měst, obcí a spolků z vybraných lokalit vyzvala poslance, aby podpořili zákon v podobě vrácené Senátem. Ten na podnět Hany Žákové (zvolená za STAN) chce do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi navždy skončí nebezpečný vysoceradioaktivní odpad. Z vládního návrhu předtím parlamentní spoluodpovědnost vyškrtli poslanci na návrh Ivana Adamce (ODS), aniž se dočkala obrany ze strany ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN), který ji starostům osobně slíbil.
article 23.01.2024 12:18:09 27.01.2024 12:19:48 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
podle-senatu-ma-o-ulozisti-rozhodovat-i-parlament-narovnani-prav-obci-ale-nadale-chybi 0 Podle Senátu má o úložišti rozhodovat i Parlament, narovnání práv obcí ale nadále chybí
Tisková zpráva. Senátoři a senátorky dnes projednali a vrátili do Poslanecké sněmovny zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu a na podnět Hany Žákové chtějí do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi vysoceradioaktivní odpad navždy skončí.
article 22.12.2023 08:32:34 22.12.2023 08:35:21 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
zakon-o-ulozisti-prosel-snemovnou-poslanci-odmitli-podporit-obce-i-zapojeni-parlamentu 0 Zákon o úložišti prošel Sněmovnou – poslanci odmítli podpořit obce i zapojení Parlamentu
Tisková zpráva. Poslanecká sněmovna Parlamentu dnes schválila zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu. Poslanci odmítli návrhy Kláry Kocmanové (Piráti) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) i návrh Radka Kotena (SPD) na posílení postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, které jim politici slibují dlouhé roky.
article 20.11.2023 10:49:01 21.11.2023 16:15:30 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
snemovni-finale-k-zakonu-o-ulozisti-podpori-poslanci-obce-nebo-je-hodi-pres-palubu 0 Sněmovní finále k zákonu o úložišti – podpoří poslanci obce nebo je hodí přes palubu?
Tisková. zpráva. Poslanecká sněmovna Parlamentu by měla v pátek 3. listopadu na své mimořádné schůzi hlasovat o návrhu „Zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“ a o změnách, které mají vládní návrh proměnit [1]. Jeho výsledná podoba na dlouhou dobu předurčí, jak se bude vyvíjet aktuálně nepříliš dobrá spolupráce mezi státem a obecními samosprávami při hledání a povolování takto výjimečné stavby. Platforma proti hlubinnému úložišti, která nyní sdružuje 56 měst, obcí i spolků vnímá kriticky již vládní návrh z ledna, který dostatečně nenaplňuje roky slibované posílení dnes nevyhovujícího postavení samospráv obcí při povolování této unikátní stavby. Proto podporuje návrhy Kláry Kocmanové (Piráti) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) i návrh Radka Kotena (SPD), které přináší požadovanou změnu.
article 02.11.2023 10:03:45 02.11.2023 10:06:26 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
splni-vladni-koalice-svuj-predvolebni-slib 0 Splní vládní koalice svůj předvolební slib?
Tisková zpráva. Obce dotčené hledáním místa pro úložiště jaderného odpadu pozorně sledují vývoj okolo přípravy a schvalování zákona souvisejícího s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. Jedině posílení práv obcí při rozhodování o úložišti slibované vládní koalicí dokáže zajistit respektování zájmů obcí a jejich občanů. Platforma proti hlubinnému úložišti proto požádá poslankyně a poslance, aby podpořili návrhy, které roli obcí zrovnoprávňují.
article 17.09.2023 12:06:19 18.09.2023 09:19:58 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk press Press /cs/press/ logopsp.jpg 220 158
mezi-schvalenymi-navrhy-hospodarskeho-vyboru-pozadovany-souhlas-obci-s-ulozistem-chybi 0 Mezi schválenými návrhy hospodářského výboru požadovaný souhlas obcí s úložištěm chybí
Tisková zpráva. Hospodářský výbor Parlamentu dnes projednal „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“. Poslanci výboru odhlasovali svoji podporu několika úpravám, které v případě přijetí na plénu z pohledu obcí vylepší vládní verzi...
article 23.06.2023 00:00 25.06.2023 13:41:38 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ cedule-souhlas-obci.jpg 500 422
neplnene-vladni-sliby-ve-veci-uloziste-posiluji-spojenectvi-dotcenych-obci-a-spolku-napric-republikou 0 Neplněné vládní sliby ve věci úložiště posilují spojenectví dotčených obcí a spolků napříč republikou
Starostové obcí a zástupci spolků sdružených v Platformě proti hlubinnému úložišti se 20. června odpoledne sešli na již 13. společném shromáždění členů v Náramči na Třebíčsku. Tedy na jedné ze čtyř lokalit, která je ohrožena budoucím hlubinným úložištěm vysoceradioaktivních odpadů a od státní Správy úložišť dostala krycí jméno Horka.
article 22.06.2023 08:22:41 22.06.2023 08:23:57 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ platforma.jpg 500 334
k-platforme-proti-hlubinnemu-ulozisti-se-pripojily-dalsi-ctyri-obce-ma-56-clenu 0 K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce, má 56 členů
Zdroj: ČTK. K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce z míst zvažovaných pro tuto stavbu. Jde o Rudíkov, Oslavičku a Hodov z lokality Horka na Vysočině a Malý Bor z území Březový potok na Klatovsku. Platforma tak má 56 členů. Připojí se k ní ještě také nový spolek Satis z území Janoch na Českobudějovicku, který je ve fázi registrace. K posílení vedla frustrace z postupu státních orgánů, uvedla platforma v dnešní zprávě.
article 21.06.2023 10:13:07 25.06.2023 13:42:39 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
167 12 s-2 1 s-2 2 s-3 3 s-4 4 s-5 5 s-6 6 s-7 7 s-8 8 s-9 9 s-10 10 s-11 11 s-12 12
1 uvod cs Čeština
f_login Přihlášení: form_id_login https://www.platformaprotiulozisti.cz:443/cs/aktuality/den-proti-ulozisti-2023-z-medii-janoch.html return mod_login_on_submit(); multipart/form-data ed_login text Jméno: ed_password password Heslo: b_login submit Přihlásit se b_login hidden 1 _sender_ hidden login
Cíle platformy cile-platformy cb_search_cat_307 chk_search_cat[] 307 0 Členové platformy clenove-platformy cb_search_cat_308 chk_search_cat[] 308 0 Aktuality aktuality cb_search_cat_309 chk_search_cat[] 309 0 Kontakty kontakty cb_search_cat_313 chk_search_cat[] 313 0 Press press cb_search_cat_315 chk_search_cat[] 315 0
/mod/search/cs/page_system multipart/form-data ed_search_query Hledat: b_search_query2 Vyhledat b_search_query Vyhledat _sender_ search

    Den proti úložišti 2023 - z médií - Janoch


    Jaderné úložiště u Temelína? Lidem tam stačí reaktory a Mydlovary

    Vyšlo: 16.4.2023

    Zdroj: Jihočeský deník

    Autor: Zuzana Gabajová

    S chladícími věžemi jaderné elektrárny na dohled se v sobotu u tvrze Býšov na Budějovicku sešli obyvatelé obcí a osad v katastrech Temelína, Dříteně, Purkarce a Olešníku a také další Jihočeši, aby řekli jednoznačné ne zbudování trvalého úložiště jaderného odpadu na lokalitě Janoch. Kromě organizátorů z iniciativy Stop Janoch na setkání promluvili i někteří zastupitelé Temelína, jako jediný ze starostů obcí, kterých by se obří stavba úložiště dotkla, dorazil temelínský starosta Josef Váca.

    Na Dni proti jadernému úložišti promluvil Edvard Sequens, sekretář Platformy proti hlubinnému úložišti. „Ministerstvo průmyslu a obchodu řeklo, že tady nejspíš bude největší vstřícnost vůči úložišti. Podle nás je to ale dáno hlavně tím, že ačkoli o něm zdejší starostové vědí už od roku 2016, neví o něm lidi.“

    „Zní to možná neuvěřitelně, ale já se o tom dozvěděl až po letošních Velikonocích od lidí. Velmi mě to zaskočilo, protože naposled jsme před pár lety podepisovali petici proti původní lokalitě, která byla o něco dál, a já žil v domnění, že tím to celé skončilo. Nikdo nás o tom, že se lokalita přesunula a jednání neskočila, ale právě naopak, oficiálně neinformoval,“ přiznal zastupitel Temelína Pavel Hečko.

    „Má se tady stavět jako první v republice modulární reaktor, rozšířila se rozvodna Kočín, ani nemluvím o MAPE Mydlovary (součástí areálu je 286 ha uranových odkališť, jedna z nejzávažnějších ekologických zátěží v celém Česku, pozn. red.). Má nám tu navíc vyrůst devět hektarů solárních panelů, o čemž jsme taky netušili, dostalo se to k nám náhodou… Já jako zastupitelka Temelína říkám, že lidi mají minimálně právo o tom vědět, aby měli možnost se svobodně rozhodnout, jestli ano, nebo ne. Jde hlavně o budoucí generace. Mlží se tady a my informace dostali zvenčí půl roku po volbách,“ vysvětlila na shromáždění Hana Hájková.

    Edvard Sequens obyvatele obcí z okolí Janocha také seznámil s plány na stavbu úložiště a s jeho možnými dopady na okolní krajinu i obyvatele v blízké i daleké budoucnosti. Průzkum by probíhal na území o velikosti téměř 23 kilometrů čtverečních. „Geologické práce budou probíhat v dalších třech až čtyřech letech a poté se rozhodne o finální lokalitě. V provozu má být úložiště už v roce 2050, obce se teď mohou odvolat, termín na vyjádření je už za měsíc, kolem 20. května. Další úložiště jsou dvě na Vysočině, na Jihlavsku a na Třebíčsku, a jedna lokalita je na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje, na Horažďovicku, na lokalité nazvané Březový potok. Jinde už mají právníky, uzavírají plné moci na zastoupení a budou se samozřejmě bránit.“

    Současná varianta byla vybrána v roce 2018. „Nadzemní areál úložiště by měl mít něco přes 20 hektarů, to podstatné se ale bude odehrávat pod zemí, tam to má mít až 4,4 km čtvereční, zatím není vybrána konkrétní varianta.“ Edvard Sequens dále přiblížil, že pokud se povolí průzkumné geologické práce, jejich konkrétní podoba už bude povolána bez účasti obcí a že vláda by měla rozhodnout o finální lokalitě v roce 2028. Po roce 2030 by měla začít stavba podzemní laboratoře, dalších dvacet let bude probíhat průzkum v podzemí a úložiště by mělo přijmout první odpad v roce 2050. V provozu má být dalších sto let.

    Obce už teď od státu dostávají peníze
    • Ministerstvo průmyslu a obchodu na svém webu zveřejnilo Bilanci zákonných příspěvků samosprávám dotčených přípravou hlubinného úložiště a provozovaných úložišť radioaktivního odpadu a výhled.
    • Za období let 2015 až 2023 bylo lokalitě Janoch celkově proplaceno 4,0 mil. Kč. 4 obce v lokalitě Janoch ve stávající etapě obdrží příspěvky za stanovené průzkumné území dohromady ve výši 11,5 mil. Kč ročně po celou dobu trvání platnosti stanoveného průzkumného území. Poplatky obcím se v závislosti na rozloze zájmového katastru pohybují od 1 524 010 Kč do 4 410 945 Kč.
    • Příspěvky za stanovení průzkumného území a chráněného území pro zvláštní zásah do zemské kůry mají obcím kompenzovat dopady plynoucí z jejich geografické blízkosti k jadernému zařízení, sloužícímu pro ukládání radioaktivních odpadů; dále rizika plynoucí z umístění úložiště radioaktivních odpadů obci, na jejímž území se stavba nachází; a rovněž dopady správních rozhodnutí na obce, které je potenciálně poškozují, přestože jen nepřímo (např. dopadem na ceny nemovitostí, možné investiční záměry obce apod.), a to často po relativně dlouhou dobu i bez konkrétních prací na úložišti radioaktivního odpadu. (Zdroj. mpo.cz)

    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

     

    Proti stavbě hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva dnes protestovali lidé na čtyřech místech Česka

    15.04.2023      ČRo Radiožurnál  Pořad: 18:00 Hlavní zpravy

    Kateřina CAUSIDISOVÁ, moderátorka
    Proti stavbě hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva dnes protestovali lidé na čtyřech místech Česka. Možné lokality vytipovala Správa úložišť radioaktivního odpadu. Lidé se ale obávají zvýšené ekologické zátěže i nadměrného provozu. Protestní pochod uspořádali například u tvrze Býšov nedaleko Temelína na Českobudějovicku.

    Kateřina VERNEROVÁ, účastnice protestu
    Nás by to prakticky zničilo. My jsme se stěhovali cíleně na samotu, podle územního plánu tady kolem nás nikdy se nemělo nic stavět.

    Matěj VODIČKA, redaktor
    Popisuje jedna z účastnic protestů Kateřina Vernerová. Úložiště v lokalitě Janov by vzniklo přímo kolem jejího domu. Vláda by budoucí místo pro hlubinný komplex měla definitivně určit v roce 2028. Vysvětluje sekretář Platformy proti hlubinnému úložišti Eduard Sequens.

    Eduard SEQUENS, sekretář Platformy proti hlubinnému úložišti
    Právě teď v tomhle okamžiku probíhá správní řízení o povolení průzkumných území pro zvláštní zásahy do zemské kúry.

    Matěj VODIČKA, redaktor
    Správa úložišť radioaktivního odpadu se k protestům odmítla jakkoliv vyjadřovat. Z lokality Janoch na Českobudějovicku Matěj Vodička, Radiožurnál.


    Odpolední Radiožurnál
    15.04.2023      ČRo Radiožurnál

    Na čtyřech místech Česka dnes lidé protestují proti chystané výstavbě úložiště radioaktivního odpadu. Odpůrci se sešli třeba u tvrze býšov nedaleko bo Temelína na Českobudějovicku. Je tam taky i náš reportér, tak se za chvilku s ním můžeme spojit.Posloucháte vysílání víkendového Radiožurnálu, zdravíme vás, ať jste, kde jste. No. Procházka přírodou i s kvízem pro děti. Tak třeba takovou formu protestu proti případnému úložišti jaderného odpadu dnes zvolili lidi u tvrze býšov nedaleko Temelína na Českobudějovicku a připojili se tak k celorepublikové akci den proti úložišti. Vadí jim, že tamní lokalita Janoch je mezi čtyřmi místy zvažovanými pro ukládání vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Je tam i náš reportér Matěj Vodička, který teď už je i s námi ve vysílání víkendového Radiožurnálu. Tak dobrý den.

    MLUVČÍ
    Dobré sobotní odpoledne. Ten protestní pochod právě teď vychází od tvrze. Býšov. Sešli se tu asi tři desítky lidí, ti všichni mají teď možnost, si obrazně řečeno, vybrat ze dvou tras, jedna je těžší a další ta druhá a kratší a jednodušší pro rodiny s dětmi. Jak mi potvrdila organizátorka akce Jana Horáková, hlavním cílem je upozornit na to, že lidé zde žijící v okolních obcích tady úložiště rad radioaktivního odpadu nechtějí život, jim už tak stěžují. Bývalá odkaliště uranové Rudy May, která jsou tady, obrazně řečeno, za kopcem nedaleko a která odborníci označují za jednu z největších ekologických zátěží vůbec v celé České republice. Účastníci akce mají jinak také samozřejmě transparenty a pořadatelé jim rozdávají různé informační letáky.

    Patricie STROUHALOVÁ, moderátorka
    Si, jak vůbec je velká ta rozloha té zvažované lokality. Janoch.

    MLUVČÍ
    Ano. Tato lokalita se rozkládá přibližně na 27,5 kilometrech čtverečních a spadá do katastrů obcí Temelín, Dříteň, Olešník a Hluboká nad Vltavou. Mimochodem nikdo ze starostů těchto obcí a města se do dnešního protestu nezapojil. Území doporučil poradní sbor expertů správy úložišť jaderného odpadu. Mezi dalšími navrhovanými místy pro budoucí ukládání jaderného odpadu jsou horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a také březový potok na Klatovsku. I tam se dnes konají protestní akce. Správa úložišť jaderného odpadu uvedla, že se podnik k protestním akcím nebude vyjadřovat. Dodala, že lidé mají jinak na protesty právo. A o tom finálním místě pro budoucí ukládání radioaktivního odpadu by vláda měla rozhodnout do pěti let.

    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

    Iniciativa Stop Janoch pořádala u Temelína Den proti úložišti. Má podporu Strany zelených

    Jižní Čechy TEĎ
    16.4.2023 22:37

    TEMELÍN – V sobotu 15. dubna se uspořádala občanská iniciativa Stop Janoch akci Den proti úložišti jako vyjádření nesouhlasu s umístěním úložiště vysoceradioaktivních odpadů v lokalitě Janoch u Temelína. Jde o jedno ze čtyř míst, které zůstalo v užším výběru při hledání prostoru pro hlubinné úložiště jaderného odpadu. Dalšími lokalitami jsou Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Klatovsku. Ve zmíněných lokalitách se mají uskutečnit výzkumné a průzkumné práce kvůli výběru finální a záložní lokality, které by měly být potvrzeny do roku 2030.

    Původně bylo vytipováno devět lokalit, pět jich zúžením výběru z hledáčku ministerstva průmyslu a obchodu vypadlo. Například i lokalita Magdaléna u Jistebnice a Čihadlo na Jindřichohradecku jsou tímto ze hry.

    Dne proti úložišti v lokalitě u Jaderné elektrárny Temelín se v sobotu zúčastnili také zástupci jihočeské Strany zelených, která vydala k této protestní akci tiskovou zprávu. V ní spolupředsedkyně jihočeských Zelených Dana Kuchtová uvádí: „Je důležité, že i v lokalitě u Jaderné elektrárny Temelín jsou aktivní lidé, kteří odmítají jen přihlížet, jak u Týna nad Vltavou vzniká další obrovská stavební a radioaktivní zátěž krajiny – úložiště vyhořelého jaderného paliva. Pozitivním signálem byla účast starosty obce Temelín a tří zastupitelů Temelína na této akci. Ve svých vyjádřeních prezentovali jasný názor proti umístění úložiště do této lokality, což velmi oceňuji."

    Akce Den proti úložišti probíhala současně ve všech čtyřech lokalitách, které Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vybrala jako vhodné pro hledání hlubinného úložiště – v Březovém potoce na Klatovsku, v Hrádku na Jihlavsku, v Horce na Třebíčsku a v Janochu u Temelína. Impulsem pro tuto akci byla žádost Správy úložišť radioaktivních odpadů o povolení průzkumných geologických vrtů. „Obce a občané z vybraných lokalit cítí, že je stát podvedl, protože nemají žádnou možnost průzkumné vrty odmítnout, mohou se k nim pouze vyjádřit, ale jejich připomínky nemusí být akceptovány," uvádí se v tiskové zprávě.

    „Zelení odmítají takový postup státu, který nedává místním samosprávám možnost rozhodnout o tom, co bude umístěno v jejich obci. Obce mají být rovnocennými partnery pro SÚRAO a ministerstva. Není možné změnit zásadně krajinu a život v oblasti a čekat, že obce budou pouze přihlížet a souhlasit," říká Stanislav Černý, spolupředseda jihočeských Zelených.

    Autor: Libuše Kolářová

    +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ 

     

    Na protestní pochod proti zvažovanému úložišti jaderného dopadu se vydali lidé u Temelína

    17. duben 2023 07:34 ČRO České Budějovice
    Zprávy z jižních Čech

    Na protestní akci proti zvažovanému úložišti jaderného dopadu u Temelína byl Matěj Vodička
    2:30

    Na protest proti zvažovanému úložišti radioaktivního odpadu se nedaleko Jaderné elektrárny Temelín sešly asi tři desítky lidí. Lokalita Janoch na severním Českobudějovicku je jedním ze čtyř míst, o kterých pro tento účel stát uvažuje. Zabírá plochu přes 25kilometrů čtverečních.

    Odpůrci se přidali k celorepublikovému Dni proti úložišti, protestní akci pojali jako pochod v přírodě. „Inspirovali jsmese akcemi v ostatních lokalitách, které mají také pochod. Vytvořili jsme doprovodný program, děti dostanou pracovní list a na procházce mohou plnit drobné úkoly,“ popsala organizátorka Jana Horáková.

    Ta žije v nedalekém Purkarci. „Mně nejvíce vadí zničení té krajiny, ale i představa, že bych měla bydlet v místě, kde se bude budovat úložiště. Lidé, kteří se odstěhují na vesnici, si představují, že budou žít v klidu,“ řekla.
    Protest proti zvažovanému úložišti jaderného dopadu u elektrárny Temelín Protestní setkání u Temelína|foto:Matěj Vodička, Český rozhlas

    Stavba by měla velký vliv na rodinu Kateřiny Vernerové.„Vadí mi, že to má být přímo vedle nás. Povrchový areál se má nacházet 350 metrů od našeho domu, skladiště rubaniny 300 metrů na jinou stranu. Nás by to prakticky zničilo. My jsme se odstěhovali cíleně na samotu, podle územního plánu se kolem nás nikdy nic stavět nemělo,“ vysvětlila.

    Mezi dalšími navrhovanými místy pro budoucí ukládání jaderného odpadu jsou Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a také Březový potok na Klatovsku. Dotčené obce teď můžou připomínkovat řízení o povolení průzkumných geologických prací.

    Obec Temelín, která do lokality Janoch zasahuje, toho využije. „V současné době připravujeme odpověď ministerstvu průmyslu k začátku geologického průzkumu v lokalitě Janoch,“ potvrdil starosta Josef Váca.

    Správa úložišť radioaktivního odpadu odmítla protesty jakkoliv komentovat. Finální lokalitu by vláda podle současných plánů měla definitivně určit v roce 2028.
    autor: Matěj Vodička