aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 24-03-29 06:58:41 24 cs Čeština politicke-strany-si-preji-posileni-role-obci-pri-rozhodovani-o-umisteni-uloziste-radioaktivniho-odpadu Politické strany si přejí posílení role obcí při rozhodování o umístění úložiště radioaktivního odpadu html 3 platformaprotiulozisti.cz politicke-strany-si-preji-posileni-role-obci-pri-rozhodovani-o-umisteni-uloziste-radioaktivniho-odpadu Politické strany si přejí posílení role obcí při rozhodování o umístění úložiště radioaktivního odpadu 20.09.2017 16:43:44

Politické strany si přejí posílení role obcí při rozhodování o umístění úložiště radioaktivního odpadu

 

Většina politických stran, které mají šanci dostat se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, podporuje zapojení obcí do všech fází rozhodování o umísťování hlubinného úložiště jaderného odpadu.  Vyplývá to z jejich odpovědí na předvolební anketu [1]. Pouze stávající vládní strany (ANO, ČSSD, KDU-ČSL) odpověděly vyhýbavě nebo vůbec. Schválení zákona je klíčovou podmínkou pro obnovení dialogu státu s obcemi. Platforma proti hlubinnému úložišti, Asociace ekologických organizací Zelený kruh a Calla – Sdružení pro záchranu prostředí dlouhodobě kritizují nedůvěryhodný a nekoncepční postup státu a zejména ministerstva průmyslu a obchodu, který způsobil selhání tohoto dialogu. 

Většina politických stran, které odpověděly na anketu [2], podporuje schválení zákona, který by umožnil obcím zapojit se jako rovnoprávnější partner do hledání hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Uvědomují si, že bez zahájení férového dialogu mezi státem a obcemi z dotčených lokalit, není možné úložiště vybudovat.

Zapojení obcí do všech fází rozhodování podporují prakticky všechny oslovené strany. Oproti stávajícímu stavu by se tedy účast obcí měla rozšířit zejména na fázi průzkumu. Pouze Svobodní by obce do právě do této „vyhledávací fáze“ nezapojila a ČSSD o této otázce teprve diskutuje.  Na žádnou z obou otázek neodpověděly ANO, KDU-ČSL a SPD [3].
Aby nezbytnou podmínkou pro umístění úložiště byl přímo souhlas dotčené obce, prosazují ODS, Piráti, Realisté, SPO, Svobodní, TOP 09 a Zelení. Spíše proti jsou ČSSD, KSČM a STAN [4]. 

Zákon, který posílí práva obcí při vyhledávání úložiště, slibovala už Sobotkova vláda. Slib ale nedodržela. Díky nedůvěryhodnému přístupu zejména ministerstva průmyslu navíc pokus o dialog mezi státem a obcemi úplně selhal .

Politické strany se naopak neshodly na další budoucnosti jaderné energetiky [5]. Nezbytnou podmínkou stavby nových reaktorů jsou ohromné dotace v podobě státní záruky či veřejné podpory, popřípadě výrazné zvýšení závislosti české energetiky na cizím státu, který by stavbu zaplatil a jemuž bychom byli zavázáni. Proti takovému zatížení kapes daňových poplatníků se staví KSČM, Piráti, SPO, TOP 09 a Zelení. Naopak nové jaderné dotace by nevadily ODS či Svobodným. Vyhýbavě odpovídala ČSSD, KDU-ČSL, Realisté či STAN.

Daniel Vondrouš z asociace ekologických organizací Zelený kruh řekl: „Stát rozhoduje, jak bude nakládat s radioaktivním odpadem na statisíce let dopředu. To není možné bez férového dialogu s lidmi z míst, které toto rozhodnutí může zasáhnout. Stávající vláda v komunikaci s lidmi selhala. Názory většiny politických stran však dávají naději na změnu k lepšímu.“

Jiří Popelka, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl:  „První návrh zákona o zapojení obcí do výběru hlubinného úložiště byl na stole již v roce 2012. Od té doby se příslušné úřady tváří, že na zákoně pracují, ale výsledek stále nikde. Budeme usilovat, aby se nynější předvolební sliby konečně staly skutečností.“

Edvard Sequens z Cally doplnil: „Praxe ukázala, že odpovědné státní úřady preferují postup z pozice silnějšího namísto férového a otevřeného jednání s obyvateli obcí, pod nimiž by mělo na věčnost skončit nebezpečné dědictví jaderné energetiky.  Některé politické strany nyní slibují změnu, připomeneme jim to po volbách.“

Poznámky:
[1] Zástupci a zástupkyně 26 předních ekologických organizací sdružených v asociaci Zelený kruh připravili soubor otázek, které odrážejí nejpalčivější problémy, jimž Česká republika v současnosti čelí a jež mají významný dopad na zdraví obyvatel a prostředí, v němž žijí a jsou zároveň řešitelné v průběhu standardního funkčního období, tedy čtyř let. Drtivá většina otázek tak či onak souvisela s oblasti energetiky.

[2] Osloveny byly všechny politické strany, které v průzkumu společnosti SANEP z 30. června 2017 měly volební potenciál vyšší než 2,5 procenta: ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Piráti, Realisté, STAN (v té době ještě koalice KDU-ČSL – STAN), SPD, SPO, Svobodní (SSO), TOP09, Zelení (strany vždy uvádíme v abecedním pořadí). Odpověděly všechny kromě ANO a SPD.

[3] Zasadíte se o to, aby lidé a obce měli právo zapojit se do všech fází rozhodování při umísťování hlubinného úložiště jaderného odpadu?
ANO: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
ČSSD: v diskusi
KDU-ČSL: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
KSČM: Umístění jaderného úložiště je velice citlivá otázka a tady by měly dotčené subjekty mít možnost zapojit se do rozhodovacího procesu.
ODS: Jsem autorem schváleného pozměňovacího návrhu k tzv. atomovému zákonu, který ukládá vládě, aby předložila zvláštní zákon, který určí postup při stanovení průzkumného a chráněného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při povolování provozování úložiště radioaktivního odpadu a postup, jak zajistit respektování zájmů obcí, kterých se to dotýká. Pokud k tomu budu mít příležitost, prosadím urychlené předložení takového zákona.
Piráti: Ano
Realisté: Pokud se týká obcí, odkazujeme na již řečené, tedy na podporu maximálně možné decentralizace, a tedy posílení práv všech účastníků z příslušného regionu (obce) na rozhodování, které se týká obyvatel dotčeného regionu.
STAN: Rozhodně ano.
SPD: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
SPO: ano
Svobodní (SSO): Ano. Ale kromě té nulté fáze - vyhledávací. Nedovedeme si představit, že lidé bez jakéhokoliv geologického vzdělání chodí po krajině a ukazují prsty se slovy „no a což tak to úložiště udělat tady?“
TOP 09: ANO. Nezbytná podmínka pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu.
Zelení: Ano. Nastavíme férové podmínky pro proces vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a vysoce radioaktivního odpadu. Základní podmínkou dalších jednání je nastavení transparentního procesu ve všech jeho fázích.

[4] Podpoříte návrh, aby umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu nebylo možné bez souhlasu dotčených obcí?
ANO: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
ČSSD: pravděpodobně ne
KDU-ČSL: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
KSČM: Obávám se, že v takovém případě by nedošlo ke shodě nikdy a tudíž by konečné rozhodnutí mělo být na vládě.
ODS: Toto bude muset vyřešit ten zákon, o které hovořím v předchozí odpovědi.
Piráti: Ano
Realisté: Umístění hlubinného úložiště by mělo podléhat souhlasu obcí, rozhodnutí ale musí předcházet racionální a ne emotivní diskuse zúčastněných stran, přičemž role státu v ní by neměla být nátlaková.
STAN: Nepodporujeme přímo právo veta, ale podporujeme účinné zapojení obcí do rozhodovacího procesu.
SPD: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
SPO: ano
Svobodní (SSO): Ano
TOP 09: ANO. Nezbytná podmínka pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu.
Zelení: Ano. Jsme pro nepřekročitelné právo obcí a krajů rozhodnout o umístění úložiště v daném regionu.

[5]  Postavíte se proti zavedení takových státních záruk a veřejné podpory pro stavbu nových jaderných reaktorů, které by zatížily státní pokladnu nebo účty spotřebitelů anebo výrazně zvýšily závislost české energetiky na cizím státu?
ANO: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
ČSSD: diskutováno
KDU-ČSL: U energetického mixu zastáváme názor, že naše energetika musí být nastavena tak, aby to bylo ekonomicky, bezpečnostně a mezinárodně výhodné. Jadernou energetiku podpoříme v případě, že to bude dávat ekonomický smysl.
KSČM: Rozhodně není našim cílem zvyšovat závislost ČR na dovozu čehokoli, ani finanční zatížení zejména koncových spotřebitelů. Naše strana ale podporuje dostavbu bloků JE Dukovany a Temelín.
ODS: Podle mého názoru by odstoupení od jaderné energetiky znamenalo konec naší energetické soběstačnosti a vznik naší energetické závislosti na cizích státech. Proto podobné bludy energetických aktivistů nepodpořím.
Piráti: Ano
Realisté: Otázka záruk musí být předmětem diskuse, Realisté jsou obecně proti zvýhodňování zahraničních firem, v uvedeném případě je ale třeba vzít v úvahu všechny další podmínky takového případného kontraktu, a ne vytrhovat z komplexu vztahů jeden parametr.
STAN: Vzhledem k tomu, že zajištění zdrojů energie je klíčová otázka energetické bezpečnosti státu, zvážíme každý konkrétní projekt.
SPD: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
SPO: ano
Svobodní (SSO): Copak podporou tzv. OZE nezatěžujeme státní pokladnu a účty spotřebitelů? Dostáváme se tím snad bezpečně ze závislosti české energetiky na cizím státu? Tvrdíme, že jaderná energie v tuto chvíli do našeho energetického mixu patří. Při vědomí všech negativ, která to s sebou nese. Jako mírní snílci sníme o tom, že se někdy dočkáme třeba thoriových reaktorů.
TOP 09: ANO, veřejná podpora výroby kWh elektřiny z nového jaderného reaktoru by neměla překročit náklady na výrobu kWh elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Musí být garantováno, že se ČR zbaví ze strategických a bezpečnostních důvodů závislosti na dodávkách jaderného paliva z Ruska a palivo bude dodáváno některým z našich spojenců z NATO
Zelení: Ano. Odmítáme jakoukoli veřejnou podporu pro stavbu nových reaktorů. Takové investice jsou extrémně rizikové a navíc zbytečné. Zkušenosti ukazují, že se téměř nikdy nepodaří dokončit výstavbu jaderných reaktorů v předepsaném termínu a za deklarovanou cenu, takže reálný dopad by byl nakonec mnohem vyšší než ten předem uváděný. ČEZem kulantně nazvané „kompenzační schéma" nás může stát během příštích desetiletí až biliony korun. Další jaderné reaktory nepotřebujeme, pokud úsilí a veřejnou podporu zaměříme na oblast energetické efektivity a obnovitelné zdroje energie.

Tisková zpráva Zeleného kruhu, Platformy proti hlubinnému úložišti a Cally

Většina politických stran, které mají šanci dostat se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, podporuje zapojení obcí do všech fází rozhodování o umísťování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Vyplývá to z jejich odpovědí na předvolební anketu.
article aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 20.09.2017 16:47:59 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens volby.jpg 340 227 /include/mime_icons/jpeg.gif Originál _files
sitemap Mapa webu /cs/system/sitemap/ 0 system system /cs/system/ test 0 test article 1 root_content /cs/ cile-platformy Cíle platformy /cs/cile-platformy/ 0 0 clenove-platformy Členové platformy /cs/clenove-platformy/ 0 0 aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 0 0 kontakty Kontakty /cs/kontakty/ 0 0 press Press /cs/press/ 0 0 system system /cs/system/ 0 0 sitemap Mapa webu /cs/system/sitemap/ 1 0 slider Slider /cs/system/slider/ 1 0 stranka-nenalezena Stránka nenalezena /cs/system/stranka-nenalezena/ 1 0 titulka-2-bannery-novinky-automaticky Titulka 3 bannery /cs/system/titulka-2-bannery-novinky-automaticky/ 1 0 4 6 aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 0 vice-reaktoru-vetsi-hlubinne-uloziste-zohledni-to-poslanci-pri-hlasovani-o-zakonu-o-ulozisti 0 Více reaktorů = větší hlubinné úložiště! Zohlední to poslanci při hlasování o zákonu o úložišti?
Vláda svým rozhodnutím závazně poptat po firmách EDF a KHNP až čtyři nové velké jaderné reaktory mění také parametry projektu budoucího hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva [1]. Budou-li čtyři, k nim dalších deset středních či malých modulárních, které ohlašuje ČEZ a ještě dojde k prodlužování provozu stávajících jaderných elektráren, výrazně narostou požadavky na množství vysocearadioaktivních odpadů, které by měly skončit v úložišti pod našimi obcemi.
article 06.02.2024 09:20:36 06.02.2024 09:22:37 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2-2.jpeg 300 100
predseda-nejvyssiho-spravniho-soudu-a-nezavislost-rozhodovani-o-ulozisti 0 Předseda Nejvyššího správního soudu a nezávislost rozhodování o úložišti?
Názor soudce Karla Šimky, že místní komunity se musí obětovat ve veřejném zájmu stavbě trvalého úložiště, se stal v posledních letech jedním z nejvíce citovaných kontroverzních argumentů, proč není možné posílit nedostatečná práva obcí při rozhodování o umístění hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů. Během projednávání zákona o úložišti v obou komorách Parlamentu zazníval i z úst ministra průmyslu Jozefa Síkely. Představitelé Ministerstva průmyslu a obchodu, Správy úložišť radioaktivních odpadů a dalších institucí jej začali používat ihned poté, co byl zveřejněn v odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu ve sporu o stanovení průzkumného území pro vyhledávání hlubinného úložiště v lokalitě Hrádek v roce 2020.
article 26.01.2024 12:14:16 27.01.2024 12:18:07 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
jak-dopadne-zakon-o-ulozisti-rozhodnou-poslanci 0 Jak dopadne zákon o úložišti? Rozhodnou poslanci
Tisková zpráva. Poslanecká sněmovna bude na schůzi, která pokračuje dnes odpoledne, rozhodovat o finální podobě zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm [1]. Platforma proti hlubinnému úložišti sdružující 55 měst, obcí a spolků z vybraných lokalit vyzvala poslance, aby podpořili zákon v podobě vrácené Senátem. Ten na podnět Hany Žákové (zvolená za STAN) chce do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi navždy skončí nebezpečný vysoceradioaktivní odpad. Z vládního návrhu předtím parlamentní spoluodpovědnost vyškrtli poslanci na návrh Ivana Adamce (ODS), aniž se dočkala obrany ze strany ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN), který ji starostům osobně slíbil.
article 23.01.2024 12:18:09 27.01.2024 12:19:48 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
podle-senatu-ma-o-ulozisti-rozhodovat-i-parlament-narovnani-prav-obci-ale-nadale-chybi 0 Podle Senátu má o úložišti rozhodovat i Parlament, narovnání práv obcí ale nadále chybí
Tisková zpráva. Senátoři a senátorky dnes projednali a vrátili do Poslanecké sněmovny zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu a na podnět Hany Žákové chtějí do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi vysoceradioaktivní odpad navždy skončí.
article 22.12.2023 08:32:34 22.12.2023 08:35:21 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
zakon-o-ulozisti-prosel-snemovnou-poslanci-odmitli-podporit-obce-i-zapojeni-parlamentu 0 Zákon o úložišti prošel Sněmovnou – poslanci odmítli podpořit obce i zapojení Parlamentu
Tisková zpráva. Poslanecká sněmovna Parlamentu dnes schválila zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu. Poslanci odmítli návrhy Kláry Kocmanové (Piráti) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) i návrh Radka Kotena (SPD) na posílení postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, které jim politici slibují dlouhé roky.
article 20.11.2023 10:49:01 21.11.2023 16:15:30 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
snemovni-finale-k-zakonu-o-ulozisti-podpori-poslanci-obce-nebo-je-hodi-pres-palubu 0 Sněmovní finále k zákonu o úložišti – podpoří poslanci obce nebo je hodí přes palubu?
Tisková. zpráva. Poslanecká sněmovna Parlamentu by měla v pátek 3. listopadu na své mimořádné schůzi hlasovat o návrhu „Zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“ a o změnách, které mají vládní návrh proměnit [1]. Jeho výsledná podoba na dlouhou dobu předurčí, jak se bude vyvíjet aktuálně nepříliš dobrá spolupráce mezi státem a obecními samosprávami při hledání a povolování takto výjimečné stavby. Platforma proti hlubinnému úložišti, která nyní sdružuje 56 měst, obcí i spolků vnímá kriticky již vládní návrh z ledna, který dostatečně nenaplňuje roky slibované posílení dnes nevyhovujícího postavení samospráv obcí při povolování této unikátní stavby. Proto podporuje návrhy Kláry Kocmanové (Piráti) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) i návrh Radka Kotena (SPD), které přináší požadovanou změnu.
article 02.11.2023 10:03:45 02.11.2023 10:06:26 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
splni-vladni-koalice-svuj-predvolebni-slib 0 Splní vládní koalice svůj předvolební slib?
Tisková zpráva. Obce dotčené hledáním místa pro úložiště jaderného odpadu pozorně sledují vývoj okolo přípravy a schvalování zákona souvisejícího s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. Jedině posílení práv obcí při rozhodování o úložišti slibované vládní koalicí dokáže zajistit respektování zájmů obcí a jejich občanů. Platforma proti hlubinnému úložišti proto požádá poslankyně a poslance, aby podpořili návrhy, které roli obcí zrovnoprávňují.
article 17.09.2023 12:06:19 18.09.2023 09:19:58 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk press Press /cs/press/ logopsp.jpg 220 158
mezi-schvalenymi-navrhy-hospodarskeho-vyboru-pozadovany-souhlas-obci-s-ulozistem-chybi 0 Mezi schválenými návrhy hospodářského výboru požadovaný souhlas obcí s úložištěm chybí
Tisková zpráva. Hospodářský výbor Parlamentu dnes projednal „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“. Poslanci výboru odhlasovali svoji podporu několika úpravám, které v případě přijetí na plénu z pohledu obcí vylepší vládní verzi...
article 23.06.2023 00:00 25.06.2023 13:41:38 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ cedule-souhlas-obci.jpg 500 422
neplnene-vladni-sliby-ve-veci-uloziste-posiluji-spojenectvi-dotcenych-obci-a-spolku-napric-republikou 0 Neplněné vládní sliby ve věci úložiště posilují spojenectví dotčených obcí a spolků napříč republikou
Starostové obcí a zástupci spolků sdružených v Platformě proti hlubinnému úložišti se 20. června odpoledne sešli na již 13. společném shromáždění členů v Náramči na Třebíčsku. Tedy na jedné ze čtyř lokalit, která je ohrožena budoucím hlubinným úložištěm vysoceradioaktivních odpadů a od státní Správy úložišť dostala krycí jméno Horka.
article 22.06.2023 08:22:41 22.06.2023 08:23:57 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ platforma.jpg 500 334
k-platforme-proti-hlubinnemu-ulozisti-se-pripojily-dalsi-ctyri-obce-ma-56-clenu 0 K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce, má 56 členů
Zdroj: ČTK. K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce z míst zvažovaných pro tuto stavbu. Jde o Rudíkov, Oslavičku a Hodov z lokality Horka na Vysočině a Malý Bor z území Březový potok na Klatovsku. Platforma tak má 56 členů. Připojí se k ní ještě také nový spolek Satis z území Janoch na Českobudějovicku, který je ve fázi registrace. K posílení vedla frustrace z postupu státních orgánů, uvedla platforma v dnešní zprávě.
article 21.06.2023 10:13:07 25.06.2023 13:42:39 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
zakon-o-ulozisti-prosel-prvnim-ctenim-v-poslanecke-snemovne-obce-doufaji-v-jeho-zmenu 0 Zákon o úložišti prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, obce doufají v jeho změnu
Prvním čtením v Poslanecké sněmovně prošel dnes „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“, projednán má být v Hospodářském výboru a ve Výboru pro životní prostředí. Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti, ale i další dotčené obce usilují o přijetí takových pozměňovacích návrhů, které zajistí respektování zájmů obcí a jejich občanů, jak je požaduje i nový atomový zákon..
article 03.05.2023 22:19:21 03.05.2023 22:24:02 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
den-proti-ulozisti-2023-z-medii-horka 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Horka
Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article 18.04.2023 09:26:59 19.04.2023 20:50:44 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ den-proti-ulozisti-v-budisove-denik-galerie-800-2x.jpg 500 374
den-proti-ulozisti-2023-z-medii-janoch 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Janoch
Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article 18.04.2023 09:17:45 19.04.2023 20:47:08 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 1012494-300-285.jpg 300 285
den-proti-ulozisti-hradek 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Hrádek
Zhruba stovka lidí na Jihlavsku se dnes připojila k celonárodní akci Den proti úložišti, ta má na svém kontě již sedmý ročník. Kromě lokality Hrádek se zúčastnili zástupci lokality Horka na Třebíčsku. Na Jihlavsku se zástupci dotčených obcí i veřejnost setkali přímo v místě případného úložiště, tedy na poli mezi Dolní Cerekví a Rohoznou. Organizátoři jako podtitul setkání vybrali: „Co si tady navaříme, to si taky sníme.“
article 18.04.2023 00:00 25.04.2023 10:14:52 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ size3-16815687560683-152-video-ochranne-obleky-polevka-v-horke-komore-jodove-tablety-lide-v-hradku-prisli-na-den-proti-ulozis.jpg 500 289
den-proti-ulozisti-z-medii-brezovy-potok 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Březový potok
Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article 17.04.2023 11:07:05 19.04.2023 20:49:47 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ screenshot-2023-04-17-at-11-14-12.png 500 270
162 11 s-2 1 s-2 2 s-3 3 s-4 4 s-5 5 s-6 6 s-7 7 s-8 8 s-9 9 s-10 10 s-11 11
1 uvod cs Čeština
f_login Přihlášení: form_id_login https://www.platformaprotiulozisti.cz:443/cs/aktuality/politicke-strany-si-preji-posileni-role-obci-pri-rozhodovani-o-umisteni-uloziste-radioaktivniho-odpadu.html return mod_login_on_submit(); multipart/form-data ed_login text Jméno: ed_password password Heslo: b_login submit Přihlásit se b_login hidden 1 _sender_ hidden login
/mod/search/cs/page_system multipart/form-data ed_search_query Hledat: b_search_query2 Vyhledat b_search_query Vyhledat _sender_ search

    Politické strany si přejí posílení role obcí při rozhodování o umístění úložiště radioaktivního odpadu

     

    Většina politických stran, které mají šanci dostat se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, podporuje zapojení obcí do všech fází rozhodování o umísťování hlubinného úložiště jaderného odpadu.  Vyplývá to z jejich odpovědí na předvolební anketu [1]. Pouze stávající vládní strany (ANO, ČSSD, KDU-ČSL) odpověděly vyhýbavě nebo vůbec. Schválení zákona je klíčovou podmínkou pro obnovení dialogu státu s obcemi. Platforma proti hlubinnému úložišti, Asociace ekologických organizací Zelený kruh a Calla – Sdružení pro záchranu prostředí dlouhodobě kritizují nedůvěryhodný a nekoncepční postup státu a zejména ministerstva průmyslu a obchodu, který způsobil selhání tohoto dialogu. 

    Většina politických stran, které odpověděly na anketu [2], podporuje schválení zákona, který by umožnil obcím zapojit se jako rovnoprávnější partner do hledání hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Uvědomují si, že bez zahájení férového dialogu mezi státem a obcemi z dotčených lokalit, není možné úložiště vybudovat.

    Zapojení obcí do všech fází rozhodování podporují prakticky všechny oslovené strany. Oproti stávajícímu stavu by se tedy účast obcí měla rozšířit zejména na fázi průzkumu. Pouze Svobodní by obce do právě do této „vyhledávací fáze“ nezapojila a ČSSD o této otázce teprve diskutuje.  Na žádnou z obou otázek neodpověděly ANO, KDU-ČSL a SPD [3].
    Aby nezbytnou podmínkou pro umístění úložiště byl přímo souhlas dotčené obce, prosazují ODS, Piráti, Realisté, SPO, Svobodní, TOP 09 a Zelení. Spíše proti jsou ČSSD, KSČM a STAN [4]. 

    Zákon, který posílí práva obcí při vyhledávání úložiště, slibovala už Sobotkova vláda. Slib ale nedodržela. Díky nedůvěryhodnému přístupu zejména ministerstva průmyslu navíc pokus o dialog mezi státem a obcemi úplně selhal .

    Politické strany se naopak neshodly na další budoucnosti jaderné energetiky [5]. Nezbytnou podmínkou stavby nových reaktorů jsou ohromné dotace v podobě státní záruky či veřejné podpory, popřípadě výrazné zvýšení závislosti české energetiky na cizím státu, který by stavbu zaplatil a jemuž bychom byli zavázáni. Proti takovému zatížení kapes daňových poplatníků se staví KSČM, Piráti, SPO, TOP 09 a Zelení. Naopak nové jaderné dotace by nevadily ODS či Svobodným. Vyhýbavě odpovídala ČSSD, KDU-ČSL, Realisté či STAN.

    Daniel Vondrouš z asociace ekologických organizací Zelený kruh řekl: „Stát rozhoduje, jak bude nakládat s radioaktivním odpadem na statisíce let dopředu. To není možné bez férového dialogu s lidmi z míst, které toto rozhodnutí může zasáhnout. Stávající vláda v komunikaci s lidmi selhala. Názory většiny politických stran však dávají naději na změnu k lepšímu.“

    Jiří Popelka, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl:  „První návrh zákona o zapojení obcí do výběru hlubinného úložiště byl na stole již v roce 2012. Od té doby se příslušné úřady tváří, že na zákoně pracují, ale výsledek stále nikde. Budeme usilovat, aby se nynější předvolební sliby konečně staly skutečností.“

    Edvard Sequens z Cally doplnil: „Praxe ukázala, že odpovědné státní úřady preferují postup z pozice silnějšího namísto férového a otevřeného jednání s obyvateli obcí, pod nimiž by mělo na věčnost skončit nebezpečné dědictví jaderné energetiky.  Některé politické strany nyní slibují změnu, připomeneme jim to po volbách.“

    Poznámky:
    [1] Zástupci a zástupkyně 26 předních ekologických organizací sdružených v asociaci Zelený kruh připravili soubor otázek, které odrážejí nejpalčivější problémy, jimž Česká republika v současnosti čelí a jež mají významný dopad na zdraví obyvatel a prostředí, v němž žijí a jsou zároveň řešitelné v průběhu standardního funkčního období, tedy čtyř let. Drtivá většina otázek tak či onak souvisela s oblasti energetiky.

    [2] Osloveny byly všechny politické strany, které v průzkumu společnosti SANEP z 30. června 2017 měly volební potenciál vyšší než 2,5 procenta: ANO, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, Piráti, Realisté, STAN (v té době ještě koalice KDU-ČSL – STAN), SPD, SPO, Svobodní (SSO), TOP09, Zelení (strany vždy uvádíme v abecedním pořadí). Odpověděly všechny kromě ANO a SPD.

    [3] Zasadíte se o to, aby lidé a obce měli právo zapojit se do všech fází rozhodování při umísťování hlubinného úložiště jaderného odpadu?
    ANO: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
    ČSSD: v diskusi
    KDU-ČSL: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
    KSČM: Umístění jaderného úložiště je velice citlivá otázka a tady by měly dotčené subjekty mít možnost zapojit se do rozhodovacího procesu.
    ODS: Jsem autorem schváleného pozměňovacího návrhu k tzv. atomovému zákonu, který ukládá vládě, aby předložila zvláštní zákon, který určí postup při stanovení průzkumného a chráněného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při povolování provozování úložiště radioaktivního odpadu a postup, jak zajistit respektování zájmů obcí, kterých se to dotýká. Pokud k tomu budu mít příležitost, prosadím urychlené předložení takového zákona.
    Piráti: Ano
    Realisté: Pokud se týká obcí, odkazujeme na již řečené, tedy na podporu maximálně možné decentralizace, a tedy posílení práv všech účastníků z příslušného regionu (obce) na rozhodování, které se týká obyvatel dotčeného regionu.
    STAN: Rozhodně ano.
    SPD: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
    SPO: ano
    Svobodní (SSO): Ano. Ale kromě té nulté fáze - vyhledávací. Nedovedeme si představit, že lidé bez jakéhokoliv geologického vzdělání chodí po krajině a ukazují prsty se slovy „no a což tak to úložiště udělat tady?“
    TOP 09: ANO. Nezbytná podmínka pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu.
    Zelení: Ano. Nastavíme férové podmínky pro proces vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva a vysoce radioaktivního odpadu. Základní podmínkou dalších jednání je nastavení transparentního procesu ve všech jeho fázích.

    [4] Podpoříte návrh, aby umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu nebylo možné bez souhlasu dotčených obcí?
    ANO: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
    ČSSD: pravděpodobně ne
    KDU-ČSL: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
    KSČM: Obávám se, že v takovém případě by nedošlo ke shodě nikdy a tudíž by konečné rozhodnutí mělo být na vládě.
    ODS: Toto bude muset vyřešit ten zákon, o které hovořím v předchozí odpovědi.
    Piráti: Ano
    Realisté: Umístění hlubinného úložiště by mělo podléhat souhlasu obcí, rozhodnutí ale musí předcházet racionální a ne emotivní diskuse zúčastněných stran, přičemž role státu v ní by neměla být nátlaková.
    STAN: Nepodporujeme přímo právo veta, ale podporujeme účinné zapojení obcí do rozhodovacího procesu.
    SPD: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
    SPO: ano
    Svobodní (SSO): Ano
    TOP 09: ANO. Nezbytná podmínka pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu.
    Zelení: Ano. Jsme pro nepřekročitelné právo obcí a krajů rozhodnout o umístění úložiště v daném regionu.

    [5]  Postavíte se proti zavedení takových státních záruk a veřejné podpory pro stavbu nových jaderných reaktorů, které by zatížily státní pokladnu nebo účty spotřebitelů anebo výrazně zvýšily závislost české energetiky na cizím státu?
    ANO: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
    ČSSD: diskutováno
    KDU-ČSL: U energetického mixu zastáváme názor, že naše energetika musí být nastavena tak, aby to bylo ekonomicky, bezpečnostně a mezinárodně výhodné. Jadernou energetiku podpoříme v případě, že to bude dávat ekonomický smysl.
    KSČM: Rozhodně není našim cílem zvyšovat závislost ČR na dovozu čehokoli, ani finanční zatížení zejména koncových spotřebitelů. Naše strana ale podporuje dostavbu bloků JE Dukovany a Temelín.
    ODS: Podle mého názoru by odstoupení od jaderné energetiky znamenalo konec naší energetické soběstačnosti a vznik naší energetické závislosti na cizích státech. Proto podobné bludy energetických aktivistů nepodpořím.
    Piráti: Ano
    Realisté: Otázka záruk musí být předmětem diskuse, Realisté jsou obecně proti zvýhodňování zahraničních firem, v uvedeném případě je ale třeba vzít v úvahu všechny další podmínky takového případného kontraktu, a ne vytrhovat z komplexu vztahů jeden parametr.
    STAN: Vzhledem k tomu, že zajištění zdrojů energie je klíčová otázka energetické bezpečnosti státu, zvážíme každý konkrétní projekt.
    SPD: Bez odpovědi. V programu neuvedeno.
    SPO: ano
    Svobodní (SSO): Copak podporou tzv. OZE nezatěžujeme státní pokladnu a účty spotřebitelů? Dostáváme se tím snad bezpečně ze závislosti české energetiky na cizím státu? Tvrdíme, že jaderná energie v tuto chvíli do našeho energetického mixu patří. Při vědomí všech negativ, která to s sebou nese. Jako mírní snílci sníme o tom, že se někdy dočkáme třeba thoriových reaktorů.
    TOP 09: ANO, veřejná podpora výroby kWh elektřiny z nového jaderného reaktoru by neměla překročit náklady na výrobu kWh elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Musí být garantováno, že se ČR zbaví ze strategických a bezpečnostních důvodů závislosti na dodávkách jaderného paliva z Ruska a palivo bude dodáváno některým z našich spojenců z NATO
    Zelení: Ano. Odmítáme jakoukoli veřejnou podporu pro stavbu nových reaktorů. Takové investice jsou extrémně rizikové a navíc zbytečné. Zkušenosti ukazují, že se téměř nikdy nepodaří dokončit výstavbu jaderných reaktorů v předepsaném termínu a za deklarovanou cenu, takže reálný dopad by byl nakonec mnohem vyšší než ten předem uváděný. ČEZem kulantně nazvané „kompenzační schéma" nás může stát během příštích desetiletí až biliony korun. Další jaderné reaktory nepotřebujeme, pokud úsilí a veřejnou podporu zaměříme na oblast energetické efektivity a obnovitelné zdroje energie.

    Tisková zpráva Zeleného kruhu, Platformy proti hlubinnému úložišti a Cally