aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 24-03-03 00:18:15 24 cs Čeština den-proti-ulozisti-2023-vyber-z-medii Den proti úložišti 2023 - výběr z médií před akcí html 3 platformaprotiulozisti.cz den-proti-ulozisti-2023-vyber-z-medii Den proti úložišti 2023 - výběr z médií před akcí 11.04.2023 21:57:07

Lokality vybrané pro hlubinné úložiště chystají na 15. dubna další protestní den. Zapojí se i Vysočina

Vyšlo: 7. dubna 2023

Na čtyřech místech Česka se bude v sobotu 15. dubna konat Den proti hlubinnému úložišti. Organizátoři, mezi které patří spolky i obce, na něm budou posedmé různými akcemi mířit proti stavbě trvalého úložiště radioaktivních odpadů. V Dolní Cerekvi na Jihlavsku se plánuje setkání v ochranných oděvech přímo v místě, kde je úložiště navržené. Na Vysočině jsou dvě ze čtyř lokalit zvažovaných pro trvalé uložení použitého jaderného paliva.

„Setkáme se přímo na tom místě, kde by měl být povrchový areál, to znamená ta horká komora. Cedulemi budou označené některé další plánované budovy," řekl za organizátory setkání lokality Hrádek Petr Kovář. Na místo budou moci lidé při happeningu vstupovat jen v ochranných oděvech. Podle Kováře se tím předjímá rizikové prostředí úložiště, zatím oděv lidé ocení jako ochranu před blátem zoraného pole.Uprostřed něj se pod heslem - co jsme si navařili, to si také sníme - bude vařit a podávat polévka.

Zapojí se i lokalita Horka

Nad Dolní Cerekví se lidé 15. dubna sejdou už v 10:00. Na 14:00 chystají začátek akce v budišovském zámeckém parku zástupci lokality Horka, která leží na pomezí Třebíčska a Žďárska. Podle Zdeňka Součka, starosty Rudíkova z lokality Horka, jsou protestní setkání spíše komorní akcí s účastní několika desítek lidí. Mohou mítvýznam, ale zásadnější je podle něho intenzivní jednání s poslanci. „Potřebujeme hlavně bojovat právně, podporou poslanecké iniciativy, podáváním pozměňovacích návrhů a dalších věcí," řekl Zdeněk Souček. Obce by podle něhoměly mít při výběru vhodné lokality zásadnější hlas, což by nutilo úřady k efektivnější práci na vypořádávání námitek a pochybností. „Věřím, že kdyby takový postup byl, tak jako ve Finsku, ve Švédsku, které jsou nám stále dávány za vzor, tak nakonec republika dojde k tomu, že někde nějaká lokalita souhlas vysloví," řekl Souček.

Svůj Den proti hlubinnému úložišti chystají také obce na Klatovsku, začne v poledne v obci na návsi v Olšanech, které patří do lokality Březový potok stejně jako Horažďovice, kde bude program pokračovat koncerty na náměstí. Protestní pochod budou 15. dubna pořádat také v lokalitě Janoch u jihočeského Temelína.

Výběr ze čtyř lokalit

Stavbu hlubinného úložiště, v němž by měly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, připravuje státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Místo pro trvalé uložení radioaktivního odpadu se hledá od 90. let minulého století. Nyní je výběr zúžený na čtyři lokality. Náklady na vybudování komplexu, jehož stěžejní část má být přibližně půl kilometru pod povrchem, podle starších odhadů přesáhnou 100 miliard korun.

Obce se dlouhodobě brání

Výstavbě úložiště se dotčené obce vlokalitách dlouhodobě brání. 31. ledna celkem 17 zástupců obcí a také dva představitelé Kraje Vysočina podepsali memorandum o společném postupu při jednáních se státními orgány o případné stavbě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu.

„O tomto memorandu společně diskutujeme už několik měsíců. To znamená, že dnešní podpis je jakýmsi vyvrcholením naší společné snahy ujednotit náš postup v Kraji Vysočina. Společný postup má posílit především společný postup našich obcí tak, aby byly zohledněny vaše zájmy, stanoviska, potřeby, a aby v zájmu celého procesu bylo skutečně vzato na zřetel, že jsou to území, která spravujete vy se svými samosprávami, že tam žijí vaši obyvatelé a že společně obce a Kraj Vysočina v našem regionu postupujeme společně," sdělil hejtman Kraje Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) před podpisem memoranda.

Zástupci lokality Hrádek mají za sebou také jednání s ředitelem SÚRAO Lukášem Vondrovicem, stejně jako s ministrem obchodu a průmyslu Jozefem Síkelou (za STAN). Na schůzce s ředitelem Vondrovicem se zástupci obcí dozvěděli pro ně nepříjemnou zprávu - případné úložiště s největší pravděpodobností začne fungovat o 15 let dříve, než bylo původně plánováno.

Ministr Síkela na začátku prosince 2022 dotčeným osobám představil plány spojené spojené s přípravou hlubinného úložiště včetně změn v právech obcí v tomto procesu.

Na Vysočině jsou dvě ze čtyř lokalit, které se budou v České republice kvůli úložišti prověřovat. Obce ve výše uvedeném memorandu jsou z lokalit Horka a Hrádek. K prověřování vhodnosti vybral stát ještě lokality Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. V úložišti mají být půl kilometru pod zemítrvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Původně mělo úložiště vzniknout do roku 2065, o urychlení výstavby se mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.

Autoři ČTK, Lenka Dvořáková
Zdroj: jihlavska.drbna.cz

 

Další články:

Nevzdají to. Dál bojují proti úložišti

12.04.2023 Právo ~ Strana 10 ~ Klára Mrázová

Obce z Horažďovicka, kde možná vznikne úložiště jaderného odpadu, pokračují v protestech. Na sobotu chystají další akci. Opakovaně upozorňují, že stát s nimi nejedná.
„Naprosto nás ignoruje,“ řekl starosta Horažďovic Michael Forman (Občané HD). Podle jeho názoru provází celou záležitost řada nejasností. „Už samotný výběr lokalit je zamlžený a několikrát se změnil. Postup se nám zdá netransparentní. Chybějí nám zásadní informace,“ podotkl.
Ve vytipovaném území je deset samospráv a trvale v něm žije zhruba deset tisíc lidí. Někdejší starosta další dotčené obce Chanovic Petr Klásek upozornil, že rozměry úložiště se zvětšily z původních 190 hektarů pod povrchem na současných 500.

Státu nevěříme

„Z pohledu životního prostředí jde o cennou oblast, kde se nachází například přírodní park Horažďovická pahorkatina. Na jejím okraji protéká řeka Otava,“ sdělil.
Dále upozornil, že obce nemají žádná zákonná práva. „V lednu vláda schválila návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. My jsme ho ale připomínkovali. Žádáme, aby s takovým záměrem obce souhlasily. To je naše zásadní podmínka,“ zdůraznil Klásek.
Stejného názoru je i Forman. „Musí být jasně stanovená pravidla. Dokud nejsou, nemůže se stát divit, že s ním obce nechtějí spolupracovat a nevěří mu,“ doplnil.
„Jádro je základem naší energetiky a tento projekt je zásadní podmínkou jeho rozvoje,“ uvedl dříve ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Nedávné schválení návrhu zákona je podle něj důležité k zajištění konce palivového cyklu pro další fungování jaderné energetiky v Česku a také rozšiřuje práva i lhůty obcí.

Další protest

Oba starostové nerozporují, že jde o klíčový projekt, o to více je ale o něm potřeba mluvit, shodují se. „Zákon ještě není schválený a už se budou dělat průzkumy jednotlivých území,“ řekli. Připomněli také, že v některých obcích lidé úložiště odmítli v referendech.
Obyvatelé se znovu chystají protestovat v sobotu. Akce začíná ve 12 hodin v Olšanech. Součástí bude i štafetový běh po hranicích vybrané lokality.
V hlubinném úložišti by měly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Stavbu připravuje státní Správa úložišť radioaktivních odpadů. Vhodné místo se hledá od 90. let minulého století, aktuálně se výběr týká čtyř území.

+++++++++++++++++++++++++++++

Jaderné úložiště na jihu nechtějí

12.04.2023 Českobudějovický deník ~ Strana 1 ~ (der) ~ Rubrika: Titulní strana

Jižní Čechy – V sobotu 15. dubna se u tvrze Býšov nedaleko Jaderné elektrárny Temelín uskuteční akce, která má za cíl poukázat na problematiku jaderného odpadu a jeho uložení. Jedno z takových míst by totiž mohlo vzniknout i na jihu Čech.

Území navržené pro geologické práce pro hledání úložiště, které bylo pojmenováno Janoch, leží na katastrech obcí Dříteň, Purkarec, Olešník a Temelín, a je jednou ze čtyř lokalit zařazených do užšího výběru pro jaderné úložiště.

Akce začne ve 14 hodin úvodním slovem, pokračovat bude pochodem (trasa je sjízdná i pro kočárky) a zasazením stromu. Pro děti bude připravený doprovodný program.

+++++++++++++++++++++++++++++

Hrádek znovu proti úložišti

12.04.2023 Právo - (pch)

strana: 11rubrika: Jižní Morava - Vysočina

Obce z lokality Čertův hrádek na Jihlavsku, vytipované pro možné vybudování trvalého úložiště vysoce radioaktivního jaderného odpadu, zvou k tradičnímu protestnímu happeningu Den proti úložišti. Letos proběhne akce již posedmé, a to v sobotu 15. dubna.
Jak připomněl mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, místostarosta obce Cejle Antonín Seknička, akce se koná v době, kdy probíhá povolování průzkumných území pro geologické práce a parlament bude projednávat zákon o úložišti v podobě, která dotčeným samosprávám nevyhovuje. Happening se uskuteční od 10 hodin zhruba na půl cestě po místní komunikaci mezi Dolní Cerekví a Rohoznou.
"Chceme upozornit na aktuální situaci ohledně výběru lokality hlubinného úložiště," dodal starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák (TOP 09).

+++++++++++++++++++++++++++++

Den proti hlubinnému úložišti ve všech lokalitách už posedmé

Mgr. Jana Mertová, Duben 12, 2023 Plzeňský rozhled

+++++++++++++++++++++++++++++

Pro-energy.cz: Lokality vybrané pro hlubinné úložiště chystají na 15. dubna další protestní den

Energie21.cz: Den proti úložišti na všech lokalitách posedmé, letos bude 15. dubna

blisty.cz: 15. dubna 2023: Den proti úložišti na všech lokalitách posedmé

Plzenska.drbna.cz: Obce vybrané pro hlubinné uložiště jaderného odpadu chystají protestní akce

Přinášíme články z médií, které se věnují připravovanému Dni proti úložišti.
article aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 19.04.2023 20:51:40 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens size3-16808574914605-152-uloziste.jpg 500 289 /include/mime_icons/jpeg.gif Velký do obsahu _files
sitemap Mapa webu /cs/system/sitemap/ 0 system system /cs/system/ test 0 test article 1 root_content /cs/ cile-platformy Cíle platformy /cs/cile-platformy/ 0 0 clenove-platformy Členové platformy /cs/clenove-platformy/ 0 0 aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 0 0 kontakty Kontakty /cs/kontakty/ 0 0 press Press /cs/press/ 0 0 system system /cs/system/ 0 0 sitemap Mapa webu /cs/system/sitemap/ 1 0 slider Slider /cs/system/slider/ 1 0 stranka-nenalezena Stránka nenalezena /cs/system/stranka-nenalezena/ 1 0 titulka-2-bannery-novinky-automaticky Titulka 3 bannery /cs/system/titulka-2-bannery-novinky-automaticky/ 1 0 4 6 aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 0 vice-reaktoru-vetsi-hlubinne-uloziste-zohledni-to-poslanci-pri-hlasovani-o-zakonu-o-ulozisti 0 Více reaktorů = větší hlubinné úložiště! Zohlední to poslanci při hlasování o zákonu o úložišti?
Vláda svým rozhodnutím závazně poptat po firmách EDF a KHNP až čtyři nové velké jaderné reaktory mění také parametry projektu budoucího hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva [1]. Budou-li čtyři, k nim dalších deset středních či malých modulárních, které ohlašuje ČEZ a ještě dojde k prodlužování provozu stávajících jaderných elektráren, výrazně narostou požadavky na množství vysocearadioaktivních odpadů, které by měly skončit v úložišti pod našimi obcemi.
article 06.02.2024 09:20:36 06.02.2024 09:22:37 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2-2.jpeg 300 100
predseda-nejvyssiho-spravniho-soudu-a-nezavislost-rozhodovani-o-ulozisti 0 Předseda Nejvyššího správního soudu a nezávislost rozhodování o úložišti?
Názor soudce Karla Šimky, že místní komunity se musí obětovat ve veřejném zájmu stavbě trvalého úložiště, se stal v posledních letech jedním z nejvíce citovaných kontroverzních argumentů, proč není možné posílit nedostatečná práva obcí při rozhodování o umístění hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů. Během projednávání zákona o úložišti v obou komorách Parlamentu zazníval i z úst ministra průmyslu Jozefa Síkely. Představitelé Ministerstva průmyslu a obchodu, Správy úložišť radioaktivních odpadů a dalších institucí jej začali používat ihned poté, co byl zveřejněn v odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu ve sporu o stanovení průzkumného území pro vyhledávání hlubinného úložiště v lokalitě Hrádek v roce 2020.
article 26.01.2024 12:14:16 27.01.2024 12:18:07 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
jak-dopadne-zakon-o-ulozisti-rozhodnou-poslanci 0 Jak dopadne zákon o úložišti? Rozhodnou poslanci
Tisková zpráva. Poslanecká sněmovna bude na schůzi, která pokračuje dnes odpoledne, rozhodovat o finální podobě zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm [1]. Platforma proti hlubinnému úložišti sdružující 55 měst, obcí a spolků z vybraných lokalit vyzvala poslance, aby podpořili zákon v podobě vrácené Senátem. Ten na podnět Hany Žákové (zvolená za STAN) chce do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi navždy skončí nebezpečný vysoceradioaktivní odpad. Z vládního návrhu předtím parlamentní spoluodpovědnost vyškrtli poslanci na návrh Ivana Adamce (ODS), aniž se dočkala obrany ze strany ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN), který ji starostům osobně slíbil.
article 23.01.2024 12:18:09 27.01.2024 12:19:48 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
podle-senatu-ma-o-ulozisti-rozhodovat-i-parlament-narovnani-prav-obci-ale-nadale-chybi 0 Podle Senátu má o úložišti rozhodovat i Parlament, narovnání práv obcí ale nadále chybí
Tisková zpráva. Senátoři a senátorky dnes projednali a vrátili do Poslanecké sněmovny zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu a na podnět Hany Žákové chtějí do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi vysoceradioaktivní odpad navždy skončí.
article 22.12.2023 08:32:34 22.12.2023 08:35:21 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
zakon-o-ulozisti-prosel-snemovnou-poslanci-odmitli-podporit-obce-i-zapojeni-parlamentu 0 Zákon o úložišti prošel Sněmovnou – poslanci odmítli podpořit obce i zapojení Parlamentu
Tisková zpráva. Poslanecká sněmovna Parlamentu dnes schválila zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu. Poslanci odmítli návrhy Kláry Kocmanové (Piráti) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) i návrh Radka Kotena (SPD) na posílení postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, které jim politici slibují dlouhé roky.
article 20.11.2023 10:49:01 21.11.2023 16:15:30 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
snemovni-finale-k-zakonu-o-ulozisti-podpori-poslanci-obce-nebo-je-hodi-pres-palubu 0 Sněmovní finále k zákonu o úložišti – podpoří poslanci obce nebo je hodí přes palubu?
Tisková. zpráva. Poslanecká sněmovna Parlamentu by měla v pátek 3. listopadu na své mimořádné schůzi hlasovat o návrhu „Zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“ a o změnách, které mají vládní návrh proměnit [1]. Jeho výsledná podoba na dlouhou dobu předurčí, jak se bude vyvíjet aktuálně nepříliš dobrá spolupráce mezi státem a obecními samosprávami při hledání a povolování takto výjimečné stavby. Platforma proti hlubinnému úložišti, která nyní sdružuje 56 měst, obcí i spolků vnímá kriticky již vládní návrh z ledna, který dostatečně nenaplňuje roky slibované posílení dnes nevyhovujícího postavení samospráv obcí při povolování této unikátní stavby. Proto podporuje návrhy Kláry Kocmanové (Piráti) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) i návrh Radka Kotena (SPD), které přináší požadovanou změnu.
article 02.11.2023 10:03:45 02.11.2023 10:06:26 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
splni-vladni-koalice-svuj-predvolebni-slib 0 Splní vládní koalice svůj předvolební slib?
Tisková zpráva. Obce dotčené hledáním místa pro úložiště jaderného odpadu pozorně sledují vývoj okolo přípravy a schvalování zákona souvisejícího s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. Jedině posílení práv obcí při rozhodování o úložišti slibované vládní koalicí dokáže zajistit respektování zájmů obcí a jejich občanů. Platforma proti hlubinnému úložišti proto požádá poslankyně a poslance, aby podpořili návrhy, které roli obcí zrovnoprávňují.
article 17.09.2023 12:06:19 18.09.2023 09:19:58 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk press Press /cs/press/ logopsp.jpg 220 158
mezi-schvalenymi-navrhy-hospodarskeho-vyboru-pozadovany-souhlas-obci-s-ulozistem-chybi 0 Mezi schválenými návrhy hospodářského výboru požadovaný souhlas obcí s úložištěm chybí
Tisková zpráva. Hospodářský výbor Parlamentu dnes projednal „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“. Poslanci výboru odhlasovali svoji podporu několika úpravám, které v případě přijetí na plénu z pohledu obcí vylepší vládní verzi...
article 23.06.2023 00:00 25.06.2023 13:41:38 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ cedule-souhlas-obci.jpg 500 422
neplnene-vladni-sliby-ve-veci-uloziste-posiluji-spojenectvi-dotcenych-obci-a-spolku-napric-republikou 0 Neplněné vládní sliby ve věci úložiště posilují spojenectví dotčených obcí a spolků napříč republikou
Starostové obcí a zástupci spolků sdružených v Platformě proti hlubinnému úložišti se 20. června odpoledne sešli na již 13. společném shromáždění členů v Náramči na Třebíčsku. Tedy na jedné ze čtyř lokalit, která je ohrožena budoucím hlubinným úložištěm vysoceradioaktivních odpadů a od státní Správy úložišť dostala krycí jméno Horka.
article 22.06.2023 08:22:41 22.06.2023 08:23:57 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ platforma.jpg 500 334
k-platforme-proti-hlubinnemu-ulozisti-se-pripojily-dalsi-ctyri-obce-ma-56-clenu 0 K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce, má 56 členů
Zdroj: ČTK. K Platformě proti hlubinnému úložišti se připojily další čtyři obce z míst zvažovaných pro tuto stavbu. Jde o Rudíkov, Oslavičku a Hodov z lokality Horka na Vysočině a Malý Bor z území Březový potok na Klatovsku. Platforma tak má 56 členů. Připojí se k ní ještě také nový spolek Satis z území Janoch na Českobudějovicku, který je ve fázi registrace. K posílení vedla frustrace z postupu státních orgánů, uvedla platforma v dnešní zprávě.
article 21.06.2023 10:13:07 25.06.2023 13:42:39 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
zakon-o-ulozisti-prosel-prvnim-ctenim-v-poslanecke-snemovne-obce-doufaji-v-jeho-zmenu 0 Zákon o úložišti prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, obce doufají v jeho změnu
Prvním čtením v Poslanecké sněmovně prošel dnes „Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu“, projednán má být v Hospodářském výboru a ve Výboru pro životní prostředí. Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti, ale i další dotčené obce usilují o přijetí takových pozměňovacích návrhů, které zajistí respektování zájmů obcí a jejich občanů, jak je požaduje i nový atomový zákon..
article 03.05.2023 22:19:21 03.05.2023 22:24:02 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ male-logo-platforma-small-2.jpeg 300 100
den-proti-ulozisti-2023-z-medii-horka 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Horka
Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article 18.04.2023 09:26:59 19.04.2023 20:50:44 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ den-proti-ulozisti-v-budisove-denik-galerie-800-2x.jpg 500 374
den-proti-ulozisti-2023-z-medii-janoch 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Janoch
Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article 18.04.2023 09:17:45 19.04.2023 20:47:08 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ 1012494-300-285.jpg 300 285
den-proti-ulozisti-hradek 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Hrádek
Zhruba stovka lidí na Jihlavsku se dnes připojila k celonárodní akci Den proti úložišti, ta má na svém kontě již sedmý ročník. Kromě lokality Hrádek se zúčastnili zástupci lokality Horka na Třebíčsku. Na Jihlavsku se zástupci dotčených obcí i veřejnost setkali přímo v místě případného úložiště, tedy na poli mezi Dolní Cerekví a Rohoznou. Organizátoři jako podtitul setkání vybrali: „Co si tady navaříme, to si taky sníme.“
article 18.04.2023 00:00 25.04.2023 10:14:52 martin.schenk@virklis.cz Martin Schenk aktuality Aktuality /cs/aktuality/ size3-16815687560683-152-video-ochranne-obleky-polevka-v-horke-komore-jodove-tablety-lide-v-hradku-prisli-na-den-proti-ulozis.jpg 500 289
den-proti-ulozisti-z-medii-brezovy-potok 0 Den proti úložišti 2023 - z médií - Březový potok
Přinášíme výběr článků z médií, které popisují průběh akce Den proti úložišti 2023.
article 17.04.2023 11:07:05 19.04.2023 20:49:47 edvard.sequens@calla.cz Edvard Sequens aktuality Aktuality /cs/aktuality/ screenshot-2023-04-17-at-11-14-12.png 500 270
162 11 s-2 1 s-2 2 s-3 3 s-4 4 s-5 5 s-6 6 s-7 7 s-8 8 s-9 9 s-10 10 s-11 11
1 uvod cs Čeština
f_login Přihlášení: form_id_login http://www.platformaprotiulozisti.cz/cs/aktuality/den-proti-ulozisti-2023-vyber-z-medii.html return mod_login_on_submit(); multipart/form-data ed_login text Jméno: ed_password password Heslo: b_login submit Přihlásit se b_login hidden 1 _sender_ hidden login
/mod/search/cs/page_system multipart/form-data ed_search_query Hledat: b_search_query2 Vyhledat b_search_query Vyhledat _sender_ search

  Lokality vybrané pro hlubinné úložiště chystají na 15. dubna další protestní den. Zapojí se i Vysočina

  Vyšlo: 7. dubna 2023

  Na čtyřech místech Česka se bude v sobotu 15. dubna konat Den proti hlubinnému úložišti. Organizátoři, mezi které patří spolky i obce, na něm budou posedmé různými akcemi mířit proti stavbě trvalého úložiště radioaktivních odpadů. V Dolní Cerekvi na Jihlavsku se plánuje setkání v ochranných oděvech přímo v místě, kde je úložiště navržené. Na Vysočině jsou dvě ze čtyř lokalit zvažovaných pro trvalé uložení použitého jaderného paliva.

  „Setkáme se přímo na tom místě, kde by měl být povrchový areál, to znamená ta horká komora. Cedulemi budou označené některé další plánované budovy," řekl za organizátory setkání lokality Hrádek Petr Kovář. Na místo budou moci lidé při happeningu vstupovat jen v ochranných oděvech. Podle Kováře se tím předjímá rizikové prostředí úložiště, zatím oděv lidé ocení jako ochranu před blátem zoraného pole.Uprostřed něj se pod heslem - co jsme si navařili, to si také sníme - bude vařit a podávat polévka.

  Zapojí se i lokalita Horka

  Nad Dolní Cerekví se lidé 15. dubna sejdou už v 10:00. Na 14:00 chystají začátek akce v budišovském zámeckém parku zástupci lokality Horka, která leží na pomezí Třebíčska a Žďárska. Podle Zdeňka Součka, starosty Rudíkova z lokality Horka, jsou protestní setkání spíše komorní akcí s účastní několika desítek lidí. Mohou mítvýznam, ale zásadnější je podle něho intenzivní jednání s poslanci. „Potřebujeme hlavně bojovat právně, podporou poslanecké iniciativy, podáváním pozměňovacích návrhů a dalších věcí," řekl Zdeněk Souček. Obce by podle něhoměly mít při výběru vhodné lokality zásadnější hlas, což by nutilo úřady k efektivnější práci na vypořádávání námitek a pochybností. „Věřím, že kdyby takový postup byl, tak jako ve Finsku, ve Švédsku, které jsou nám stále dávány za vzor, tak nakonec republika dojde k tomu, že někde nějaká lokalita souhlas vysloví," řekl Souček.

  Svůj Den proti hlubinnému úložišti chystají také obce na Klatovsku, začne v poledne v obci na návsi v Olšanech, které patří do lokality Březový potok stejně jako Horažďovice, kde bude program pokračovat koncerty na náměstí. Protestní pochod budou 15. dubna pořádat také v lokalitě Janoch u jihočeského Temelína.

  Výběr ze čtyř lokalit

  Stavbu hlubinného úložiště, v němž by měly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, připravuje státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Místo pro trvalé uložení radioaktivního odpadu se hledá od 90. let minulého století. Nyní je výběr zúžený na čtyři lokality. Náklady na vybudování komplexu, jehož stěžejní část má být přibližně půl kilometru pod povrchem, podle starších odhadů přesáhnou 100 miliard korun.

  Obce se dlouhodobě brání

  Výstavbě úložiště se dotčené obce vlokalitách dlouhodobě brání. 31. ledna celkem 17 zástupců obcí a také dva představitelé Kraje Vysočina podepsali memorandum o společném postupu při jednáních se státními orgány o případné stavbě hlubinného úložiště radioaktivního odpadu.

  „O tomto memorandu společně diskutujeme už několik měsíců. To znamená, že dnešní podpis je jakýmsi vyvrcholením naší společné snahy ujednotit náš postup v Kraji Vysočina. Společný postup má posílit především společný postup našich obcí tak, aby byly zohledněny vaše zájmy, stanoviska, potřeby, a aby v zájmu celého procesu bylo skutečně vzato na zřetel, že jsou to území, která spravujete vy se svými samosprávami, že tam žijí vaši obyvatelé a že společně obce a Kraj Vysočina v našem regionu postupujeme společně," sdělil hejtman Kraje Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) před podpisem memoranda.

  Zástupci lokality Hrádek mají za sebou také jednání s ředitelem SÚRAO Lukášem Vondrovicem, stejně jako s ministrem obchodu a průmyslu Jozefem Síkelou (za STAN). Na schůzce s ředitelem Vondrovicem se zástupci obcí dozvěděli pro ně nepříjemnou zprávu - případné úložiště s největší pravděpodobností začne fungovat o 15 let dříve, než bylo původně plánováno.

  Ministr Síkela na začátku prosince 2022 dotčeným osobám představil plány spojené spojené s přípravou hlubinného úložiště včetně změn v právech obcí v tomto procesu.

  Na Vysočině jsou dvě ze čtyř lokalit, které se budou v České republice kvůli úložišti prověřovat. Obce ve výše uvedeném memorandu jsou z lokalit Horka a Hrádek. K prověřování vhodnosti vybral stát ještě lokality Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. V úložišti mají být půl kilometru pod zemítrvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Původně mělo úložiště vzniknout do roku 2065, o urychlení výstavby se mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.

  Autoři ČTK, Lenka Dvořáková
  Zdroj: jihlavska.drbna.cz

   

  Další články:

  Nevzdají to. Dál bojují proti úložišti

  12.04.2023 Právo ~ Strana 10 ~ Klára Mrázová

  Obce z Horažďovicka, kde možná vznikne úložiště jaderného odpadu, pokračují v protestech. Na sobotu chystají další akci. Opakovaně upozorňují, že stát s nimi nejedná.
  „Naprosto nás ignoruje,“ řekl starosta Horažďovic Michael Forman (Občané HD). Podle jeho názoru provází celou záležitost řada nejasností. „Už samotný výběr lokalit je zamlžený a několikrát se změnil. Postup se nám zdá netransparentní. Chybějí nám zásadní informace,“ podotkl.
  Ve vytipovaném území je deset samospráv a trvale v něm žije zhruba deset tisíc lidí. Někdejší starosta další dotčené obce Chanovic Petr Klásek upozornil, že rozměry úložiště se zvětšily z původních 190 hektarů pod povrchem na současných 500.

  Státu nevěříme

  „Z pohledu životního prostředí jde o cennou oblast, kde se nachází například přírodní park Horažďovická pahorkatina. Na jejím okraji protéká řeka Otava,“ sdělil.
  Dále upozornil, že obce nemají žádná zákonná práva. „V lednu vláda schválila návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. My jsme ho ale připomínkovali. Žádáme, aby s takovým záměrem obce souhlasily. To je naše zásadní podmínka,“ zdůraznil Klásek.
  Stejného názoru je i Forman. „Musí být jasně stanovená pravidla. Dokud nejsou, nemůže se stát divit, že s ním obce nechtějí spolupracovat a nevěří mu,“ doplnil.
  „Jádro je základem naší energetiky a tento projekt je zásadní podmínkou jeho rozvoje,“ uvedl dříve ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Nedávné schválení návrhu zákona je podle něj důležité k zajištění konce palivového cyklu pro další fungování jaderné energetiky v Česku a také rozšiřuje práva i lhůty obcí.

  Další protest

  Oba starostové nerozporují, že jde o klíčový projekt, o to více je ale o něm potřeba mluvit, shodují se. „Zákon ještě není schválený a už se budou dělat průzkumy jednotlivých území,“ řekli. Připomněli také, že v některých obcích lidé úložiště odmítli v referendech.
  Obyvatelé se znovu chystají protestovat v sobotu. Akce začíná ve 12 hodin v Olšanech. Součástí bude i štafetový běh po hranicích vybrané lokality.
  V hlubinném úložišti by měly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Stavbu připravuje státní Správa úložišť radioaktivních odpadů. Vhodné místo se hledá od 90. let minulého století, aktuálně se výběr týká čtyř území.

  +++++++++++++++++++++++++++++

  Jaderné úložiště na jihu nechtějí

  12.04.2023 Českobudějovický deník ~ Strana 1 ~ (der) ~ Rubrika: Titulní strana

  Jižní Čechy – V sobotu 15. dubna se u tvrze Býšov nedaleko Jaderné elektrárny Temelín uskuteční akce, která má za cíl poukázat na problematiku jaderného odpadu a jeho uložení. Jedno z takových míst by totiž mohlo vzniknout i na jihu Čech.

  Území navržené pro geologické práce pro hledání úložiště, které bylo pojmenováno Janoch, leží na katastrech obcí Dříteň, Purkarec, Olešník a Temelín, a je jednou ze čtyř lokalit zařazených do užšího výběru pro jaderné úložiště.

  Akce začne ve 14 hodin úvodním slovem, pokračovat bude pochodem (trasa je sjízdná i pro kočárky) a zasazením stromu. Pro děti bude připravený doprovodný program.

  +++++++++++++++++++++++++++++

  Hrádek znovu proti úložišti

  12.04.2023 Právo - (pch)

  strana: 11rubrika: Jižní Morava - Vysočina

  Obce z lokality Čertův hrádek na Jihlavsku, vytipované pro možné vybudování trvalého úložiště vysoce radioaktivního jaderného odpadu, zvou k tradičnímu protestnímu happeningu Den proti úložišti. Letos proběhne akce již posedmé, a to v sobotu 15. dubna.
  Jak připomněl mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, místostarosta obce Cejle Antonín Seknička, akce se koná v době, kdy probíhá povolování průzkumných území pro geologické práce a parlament bude projednávat zákon o úložišti v podobě, která dotčeným samosprávám nevyhovuje. Happening se uskuteční od 10 hodin zhruba na půl cestě po místní komunikaci mezi Dolní Cerekví a Rohoznou.
  "Chceme upozornit na aktuální situaci ohledně výběru lokality hlubinného úložiště," dodal starosta Dolní Cerekve Zdeněk Dvořák (TOP 09).

  +++++++++++++++++++++++++++++

  Den proti hlubinnému úložišti ve všech lokalitách už posedmé

  Mgr. Jana Mertová, Duben 12, 2023 Plzeňský rozhled

  +++++++++++++++++++++++++++++

  Pro-energy.cz: Lokality vybrané pro hlubinné úložiště chystají na 15. dubna další protestní den

  Energie21.cz: Den proti úložišti na všech lokalitách posedmé, letos bude 15. dubna

  blisty.cz: 15. dubna 2023: Den proti úložišti na všech lokalitách posedmé

  Plzenska.drbna.cz: Obce vybrané pro hlubinné uložiště jaderného odpadu chystají protestní akce